Pomiar prędkości internetu - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Modem

Pomiar prędkości internetu

Od 1 grudnia 2018 r. konsumenci mogą korzystać z systemu pomiarowego PRO Speed Test, dostępnego na stronie pro.speedtest.pl.

System składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i aplikacji mobilnych, działających na systemach Android oraz iOS.

Aplikacja PRO Speed Test na komputery z systemem Windows

Częścią systemu jest certyfikowana przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej aplikacja PRO Speed Test na komputery z systemem Windows. Aplikacja ta jest certyfikowanym mechanizmem monitorowania jakości usługi dostępu do internetu w rozumieniu art. 4 ust. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/2120 o otwartym internecie.

Aplikacja stacjonarna pozwala zrobić pomiar usługi, jednocześnie monitorując warunki w jakich był realizowany. Aplikacja sprawdza m.in. obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łączy VPN, natężenie generowanego ruchu, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Z wykorzystaniem aplikacji konsument może wygenerować Raport z certyfikowanych pomiarów jakości usługi dostępu do internetu. Raport może być wykorzystany przez konsumentów m.in. w postępowaniu reklamacyjnym lub gdy korzystają z innych środków ochrony prawnej.

Aplikacje mobilne i aplikacja WEB

Elementem systemu pomiarowego PRO Speed Test jest niecertyfikowana aplikacja WEB oraz niecertyfikowane aplikacje na urządzenia mobilne. Aplikacje mobilne na systemy Android oraz iOS są dostępne do pobrania na stronie pro.speedtest.pl, po zalogowaniu do konta użytkownika. W panelu użytkownika znajduje się również odnośnik do aplikacji WEB.

W przypadku aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych, możliwy jest pomiar w warunkach, które nie gwarantują jego wiarygodności (np. w sieci bezprzewodowej lub w sieci, w której działają inne urządzenia), dlatego wyniki mają charakter wyłącznie poglądowy.

Umowy

Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach prędkości transmisji danych: minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci mogą skutecznie dochodzić roszczeń wobec dostawców korzystając z Raportu z certyfikowanych pomiarów.

Szukasz odpowiedzi na swoje pytania? Zajrzyj do zakładki Pytania i odpowiedzi.

Nie znalazłeś potrzebnej informacji? Skontaktuj się z nami.