Flaming, czyli „wojna na obelgi - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

kobieta i mężczyzan krzyczą na siebie

Flaming, czyli „wojna na obelgi"

Wirtualny świat nieustannie ewoluuje, co stwarza nie tylko możliwość rozwoju, ale niesie za sobą pewne zagrożenia. Podstawą bezpieczeństwa w internecie jest świadomość różnego rodzaju niebezpieczeństw oraz znajomość ich specyfiki. Może to uchronić najmłodszych użytkowników sieci.

Czy wiesz czym jest „flaming” w Internecie?

Flaming (ang. flaming, flame wars, „wojna płomieni”) to internetowa kłótnia, która charakteryzuje się znacznym nasileniem napastliwości. Flaming określany jest często mianem „wojny na obelgi”. Jest to seria wrogich lub obraźliwych wiadomości wysyłanych na grupę, listę dyskusyjną czy forum dyskusyjne.

Wojna na obelgi z reguły rozpoczyna się od różnicy poglądów dwóch lub więcej użytkowników. Może dotyczyć tematów takich jak polityka, religia i filozofia, ale również kwestii bardziej codziennych i z pozoru banalnych.

Flamer to osoba inicjująca kłótnię. Jego podstawowym celem jest udział w kłótni. Interesuje go sam konflikt, który za wszelką cenę chce wygrać. Podczas flamingu można zaobserwować szybką eskalację agresji, którą wzmacniają wulgaryzmy. Drobne uszczypliwość zmieniają się w zniewagi, obelgi, a nawet groźby.  

Najczęstszą reakcją internautów jest próba merytorycznej wymiany zdań i wyjaśnienia przyczyn ataku inicjatora. Jest to jednak działanie z góry skazane na niepowodzenie. Flamerom nie zależy bowiem na tym, aby dyskusja miała charakter rzeczowy czy obiektywny. Potrafią dobierać argumenty, udając pozorne zainteresowanie, po to, aby dalej zaostrzać konflikt. Ich celem nigdy nie będzie osiągnięcie kompromisu, ale zwycięstwo w sporze.

Wysoki poziom agresji jest tłumaczony przez psychologów przekonaniem użytkowników o anonimowości w sieci. Flamer nie czuje odpowiedzialności za napisane wypowiedzi.

Pamiętaj! Tego typu kłótnie internetowe powinny być zgłaszane moderatorom w celu usunięcia. Flaming to jedno z większych pogwałceń netykiety.