FOMO, MOMO, FOJI, JOMO – wyliczanka czy społeczne lęki - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 10:00 – 14:00

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

telefon w dłoni i napis FOMO

FOMO, MOMO, FOJI, JOMO – wyliczanka czy społeczne lęki

Należysz do osób, które nieustannie sprawdzają co dzieje się w mediach społecznościowych? Obawiasz się, że coś cię może ominąć czy też nie masz problemu z wyłączeniem smartfona na cały dzień? 

"Nie ma cię w internecie? Nie istniejesz!" To hasło zna nie tylko każdy nastolatek, ale także osoby dorosłe. Otacza nas wirtualny świat i coraz częściej dzielimy się w sieci całym swoim życiem. Podpatrujemy co dzieje się u naszych znajomych, aktorów, piosenkarzy, sportowców czy tzw. "celebrytów". Wraz z rozwojem mediów społecznościowych pojawiły się nowe zjawiska społeczne. 

Czy cierpisz na FOJI (Fear of Joining In?) To strach przed włączeniem się w bieg wydarzeń, szczególnie na portalach społecznościowych. Lęk, że zamieszczone przez ciebie zdjęcia, komentarze czy posty nie spotkają się z zainteresowaniem innych użytkowników. Boisz się, że nie będą wystarczająco ciekawe, nikt ich nie polubi i nie skomentuje.

A może dotyczy cię MOMO (Mistery of Missing Out)? To rodzaj paranoi związanej z rzeczami, które ciebie omijają. Czujesz niepokój kiedy znajomi nie zamieszczają nowych wpisów w mediach społecznościowych. Zakładasz, że wszyscy bawią się wspaniale i robią tak ciekawe rzeczy, że nie mają czasu ich relacjonować. Niektóre osoby boją się nawet, że inni nie chcą im pokazać co robią, ponieważ ich nie lubią. 

Obsesyjnie sprawdzasz posty, reagujesz na każdy dźwięk telefonu, nieustannie publikujesz coś w mediach społecznościowych, non-stop przeglądasz nagłówki newsów, mimowolnie sięgasz po telefon w każdej wolnej chwili, jesteś 24/7 online? Jeżeli tak, to wpadłeś w pułapkę mechanizmu określanego jako FOMO (Fear of Missing Out). Strach przed tym, że coś nas omija to forma społecznego lęku. Może prowadzić do depresji, a także przyczyniać się do częstszego sięgania po używki wśród niektórych grup wiekowych.

„Wyloguj” się do rzeczywistości. Bądź JOMO! Joy of Missing Out - to czerpanie radości z bycia poza światem wirtualnym. Nie musisz porównywać się do wizerunków wykreowanych przez innych w mediach społecznościowych. Zamiast sprawdzać co dzieje się online, poczytaj książkę, idź do teatru, kina, na rolki, do klubu fitness, spotkaj się ze znajomymi i wyciszcie telefony. Wybór należy do ciebie.