Hejt – czy wolno ignorować jego obecność? - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 10:00 – 14:00

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Zły mężczyzna przed komputerem

Hejt – czy wolno ignorować jego obecność?

Hejt to zjawisko coraz powszechniejsze w naszym codziennym życiu. Spotykając się z nim tak regularnie możemy wręcz przestać go zauważać lub traktować jako coś zwyczajnego. Nie jest to jednak odpowiednia reakcja.

Przez hejt rozumiemy obrażanie, a wręcz szerzenie nienawiści w sieci. Może się przejawiać nie tylko za pomocą słów ale także grafik, memów czy filmów. Większość internautów czuje się anonimowych w świecie wirtualnym. Nie spodziewając się więc żadnej kary pozwalają sobie na zdecydowanie więcej niż będąc offline. Fala hejtu zalewa szczególnie fora dyskusyjne i komentarze w serwisach z materiałami video (np. Youtube). Z tych ostatnich korzysta coraz więcej młodych użytkowników. Niestety to oni często wcielają się w rolę hejtera. Dlaczego? Najczęstsze odpowiedzi to „dla zabawy” lub „z nudów”. Dorośli często zdają sobie sprawę, że takie wpisy są z zasady nieistotne czy wręcz głupie i bezsensowne. Inaczej sytuacja może jednak wyglądać, gdy hejtowane będzie dziecko, zwłaszcza takie, które ma niskie poczucie własnej wartości. Konsekwencją może być zwiększenie poziomu stresu, obawa przed wyrażaniem własnego zdania czy publikowaniem swoich zdjęć czy nagrań. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do izolowania się takiej osoby od reszty społeczeństwa, wystąpienia u niej depresji a nawet myśli samobójczych.

Czy hejt jest karalny? Dla wielu hejterów może być to zaskoczenie ale tak – jest to przestępstwo. Mimo, że nie ma konkretnego przepisu mówiącego bezpośrednio o hejcie, za zachowania, które są opisywane tym słowem grożą konsekwencje karne. Za zniesławienie i zniewagę w internecie można otrzymać karę grzywny lub usłyszeć wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Za nawoływanie do nienawiści i dyskryminacji również grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat 2.

Najważniejsza jest jednak nasza osobista postawa wobec hejtu. Nie należy dawać przyzwolenia na takie zachowania, powinno się reagować i je zgłaszać. Niestety wielu użytkowników, którzy doświadczyli hejtu, zwłaszcza tych najmłodszych boi się, lub wstydzi powiedzieć o takim zdarzeniu. Brak zdecydowanej reakcji tylko utwierdza hejtera o swojej bezkarności.