Nie każdy w sieci jest przyjacielem Naszego dziecka - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Ręce na klawiaturze

Nie każdy w sieci jest przyjacielem Naszego dziecka

Drodzy Rodzice dbajcie o prywatność swoich dzieci w Internecie.

Komunikacja internetowa niesie ze sobą wiele zalet - szybkość, dostępność i łatwość nawiązywania wirtualnych znajomości. Dzieciaki niekiedy bez ograniczeń i bez kontroli rodziców poruszają się w kolorowym, wciągającym świecie portali społecznościowych, czatów, a nawet portali dla dorosłych. Internet oprócz nauki i zabawy, stwarza także pewne zagrożenia.

 

Drodzy Rodzice!

  • Zwróćcie uwagę dzieci na ochronę ich prywatności podczas korzystania z Internetu. Dotyczy to nie tylko podawania swoich danych personalnych, adresu, nazwy szkoły, ale również zdjęć, form spędzania wolnego czasu czy też aktywności w serwisach społecznościowych i informacji udostępnianych w ramach indywidualnego profilu.
  • Zadbajcie, by publikowane przez dzieci zdjęcia były dostępne wyłącznie osobom, dla których są przeznaczone (kwestia ustawień bezpieczeństwa profilu).
  • Uświadomcie dziecku, że bicie rekordów w zdobywaniu znajomych na internetowym profilu nie świadczy o tym, jakim jest człowiekiem. Kontakty z nieznajomymi mogą być szczególnie groźne, jeżeli prowadzą do spotkania w realnym świecie. Anonimowość Internetu i łatwość tworzenia fałszywych profili na portalach społecznościowych powoduje, że wśród znajomych naszego dziecka, szczególnie tych poznanych w Internecie, może znaleźć się osoba o złych intencjach.

 

Internet stał się niestety źródłem informacji dla osób wykorzystujących łatwowierność i naiwność dzieci. Najbardziej przemawiającym do wyobraźni przykładem jest możliwość uwiedzenia dziecka przez osobę dorosłą. Osoba taka nawiązuje kontakt z dzieckiem wykorzystując wcześniej zdobyte w Internecie informacje o nim. Dziecko poddawane jest manipulacji – kontakt rozpoczyna się od rozmów na neutralne tematy, dziecko jest „oswajane”. Nieznajomy przedstawia się jako jedyny przyjaciel, jedyna osoba, która je rozumie. Następnie próbuje skłonić je do np.: spotkania, zrobienia i przesłania intymnych zdjęć, a w skrajnych przypadkach może skrzywdzić Nasze dziecko. Jednocześnie, by ukryć tę relację przed bliskimi dziecka, skłania je do zachowania „wspólnej tajemnicy”.
Warto wpoić dziecku zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach zawieranych przez Internet. Nigdy nie wiadomo, czy osoba, z którą się kontaktujemy jest tym, za kogo naprawdę się podaje.