Trolling jako antyspołeczne zachowanie - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 10:00 – 14:00

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

znak stopu z naoisem NO TROLLS!

Trolling jako antyspołeczne zachowanie

Czym jest trolling
Niektórzy uważają, że trolling to robienie komuś dowcipów na forach społecznych, w sieci. Jeżeli nie przekraczają one granic dobrego smaku, nie są krzywdzące, wówczas nie są czymś złym. To zła definicja.
Trollowanie uznawane jest za zachowanie chuligańskie, patologiczne. Może ono prowadzić do: zdyskredytowania danej osoby w oczach innych; zakłócenia porządku w danej grupie dyskusyjnej; wywołania kłótni; podawania linków do szokujących stron (strasznych, odstręczających) w celu zszokowania, przestraszenia, zniesmaczenia kogoś.
Osoba trollująca określana jest mianem trolla. Troll zwykle reaguje wrogo zarówno na próby uspokojenia dyskusji, jak i agresywną odpowiedź na jego zaczepki. Merytoryczna dyskusja ma dla niego znaczenie tylko o tyle, o ile rozpala w dyskutantach negatywne emocje i przyczynia się do kontynuowania sporu.
Przyczyny trollingu
Czynnikiem wpływającym na występowanie trollingu jest anonimowość w sieci. Sprzyja ona zatarciu norm i standardów społecznych. Wszelkie hamulce znikają, gdyż anonimowość daje poczucie wolności i braku odpowiedzialności.
Dzięki Internetowi możliwa jest wymiana zdań bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Świadomość nałożenia w sieci maski i brak bezpośredniej konfrontacji sprawiają, że przejawiane zachowania mogą się znacznie różnić od zachowania w kręgu znajomych, rodziny.
Na trolli ma wpływ także odległość dzieląca rozmówców. Na różnych portalach społecznościowych pojawiają się agresywne komentarze pochodzące z prawdziwych kont, które podpisane są imieniem i nazwiskiem.
Rozmowy w sieci nie zawsze toczą się w czasie rzeczywistym. Rozmówcy mają dużo czasu na napisanie odpowiedzi. Dzięki temu troll może starannie dobierać słowa, tak by jak najmocniej uderzyć w rozmówcę, forumowiczów. Dodatkowo, po wysłaniu komentarza, w każdej chwili może uciec przed odpowiedzią.
Trolling nie zaistnieje jednak w przypadku głosowej rozmowy w sieci. W takim wypadku pojawia się forma bezpośredniego kontaktu. Częściowo niweluje ona inne czynniki, charakterystyczne dla internetowych konwersacji.
Kolejną rzeczą, która wpływa na występowanie trollingu jest wyobrażenie o rozmówcy, którego nie widzimy. Przypisywane są mu różne cechy, które mogą nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Może nastąpić swego rodzaju oderwanie od rzeczywistości i przekonanie, że jesteśmy w jakiejś grze, w której nie obowiązują zasady, normy społeczne.
Przeobrażenie trollingu w hejt
Co do zasady trolle różnią się od hejterów. Ci pierwsi starają się doprowadzić do sytuacji, w której będą w centrum uwagi. Używają do tego prowokacyjnych komentarzy, linków, robią z siebie ofiary. Hejterzy stosują cyberprzemoc. Odnoszą się do innych w sposób obraźliwy, używają języka nienawiści.
Niektóre formy trollingu mogą przeobrazić się w hejt, szczególnie w przypadku słownego prowokowania uczestników dyskusji. W grę wchodzą ludzkie emocje, które mogą wymknąć się spod kontroli. W takich warunkach łatwo o obraźliwe komentarze.
Dojrzałość w sieci
Tak samo jak zasad życia w społeczeństwie, nauczyć się trzeba zasad netykiety. Proces socjalizacji dziecka nie może w dzisiejszych czasach ograniczać się tylko do świata realnego. Przestrzeń internetowa, rządząca się swoimi zasadami, stała się integralną częścią życia. Trzeba się nauczyć poruszania w niej i szacunku dla innych.
Łamanie zasad netykiety może być uznane za zachowanie antyspołeczne. Można powiedzieć, że nieumiejętność przestrzegania regulaminów forów dyskusyjnych jest dysfunkcją.
Dojrzałość w sieci jest ważna nie tylko ze względu na antyspołeczny charakter jej przeciwieństwa. Brak umiejętności poruszania się w świecie Internetu, w kontekście przeobrażenia trollingu w hejt, może rodzić konsekwencje natury prawnej. Hejt, jako forma cyberprzemocy, jest bowiem przestępstwem.
Obrona przed trollowaniem
Najskuteczniejszym sposobem obrony przed trollowaniem jest jego ignorowanie. Konsekwentne przestrzegania tej zasady powoduje, że z czasem troll traci zapał i przenosi się w inne miejsce.
Jeżeli istnieje taka możliwość, to trolla należy zgłosić do moderatora danego forum, czy też administratora portalu społecznościowego. Wówczas osoba taka jest blokowana.
Niekiedy trolle zmieniają jednak swoje adresy e-mailowe i pseudonimy, dzięki czemu omijają blokady. Właśnie dlatego strategia ignorowania jest najskuteczniejsza. Świadczy też o dojrzałości zachowań w sieci danego internauty.
NIE KARMIĆ TROLLA – to hasło, które najlepiej oddaje strategię obrony przed trollowaniem.