Wirtualna rzeczywistość – co nas czeka? - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Człowiek z okularami VR

Wirtualna rzeczywistość – co nas czeka?

Po co nam technologia VR

Wirtualna rzeczywistość może nam dostarczyć wiele przyjemności i zabawy. Każdy będzie mógł zobaczyć zakątki świata, których w rzeczywistości by nie odwiedził. Ale co tam nasza planeta. Może spacer po księżycu albo Marsie? Być może przyda się przećwiczenie określonych umiejętności zanim wykorzystamy je w świecie rzeczywistym.

Popularyzacja tanich urządzeń mobilnych spowodowała, że nowoczesne technologie stały się dostępne dla każdego. Już dziś, aplikacje bazujące na VR mogą mieć zastosowanie w szeregu branż odpowiadających na różne potrzeby użytkowników.

Wirtualna rzeczywistość może być uznana za kopię świata realnego. Ma zbliżone możliwości: doświadczenia wizualne, dźwięki, zapachy, interakcje. Tak jak piloci samolotów pasażerskich ćwiczą na symulatorach lotów, tak całe nasze życie, choć z pewnymi ograniczeniami, może być ćwiczone w wirtualnej rzeczywistości.

Gogle VR mogą być także przedłużeniem naszego świata, tak samo jak filozofia jest przedłużeniem nauki. Mogą nam umożliwić doświadczenie rzeczy, które w realnym życiu z różnych względów są nieosiągalne.

Świat rzeczywisty i wirtualny mogą się wzajemnie przenikać i jeden może mieć wpływ na drugi.
W skrajnych przypadkach można nie odróżnić tego co jest prawdą, a co fikcją. Po co więc rozwijać technologię VR? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ ludzkość lubi ułatwiać sobie życie, a wirtualna rzeczywistość ma bardzo duży potencjał w tym zakresie.

 

Zdrowie a technologia VR

Ból może być bardzo uciążliwy. Czasem środki farmakologiczne są nieskuteczne. Co gorsza, istnieje ryzyko uzależnienia od nich. Poziom odczuwania bólu zależy między innymi od psychicznego nastawienia do niego. W radzeniu sobie z nim może pomóc technologia VR. Dzięki niej możliwe jest odciągnięcie uwagi od bólu. Od kilku lat w różnych częściach świata (między innymi w Polsce) prowadzone są testy w tym zakresie. Wykazały one, że przeniesienie pacjenta w świat wirtualny z pięknymi panoramami, czy też możliwością pływania z delfinami uspokaja go i pozwala odciąć myśli od bólu.

Poza pozytywami wirtualna rzeczywistość może także negatywnie odbić się na zdrowiu. Gogle VR mają zbliżone cechy do monitorów. Tym samym mają podobny, negatywny wpływ na ludzkie oko. Bez większego znaczenia jest to, że obrazy wirtualnej rzeczywistości mają znacznie wyższy poziom odświeżania, co czyni go bardziej naturalnym. Jest to jednak światło sztuczne, którego źródło oddalone jest od oka o zaledwie kilka milimetrów.

Kwestia oczu to jedno. Druga sprawa to dysonans między bardzo często dynamicznym ruchem w świecie wirtualnym, a brakiem ruchu w świecie rzeczywistym. Może to powodować zaburzenia błędnika i chorobę symulacyjną. Jej objawy mogą przypominać chorobę lokomocyjną i nie ustępują zaraz po zdjęciu gogli.

Im wirtualna rzeczywistość jest bardziej dynamiczna, tym większe ryzyko wystąpienia choroby symulacyjnej.

Dobrze zapowiada się zastosowanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w medycynie. Lekarze mogą wykorzystać te technologie jako wizualizacje i pomoc np. w szkoleniach. W czasie rzeczywistym możliwe jest zbieranie informacji za pomocą nieinwazyjnych metod, np. USG i przetworzenie ich na obraz 3D rzutowany bezpośrednio na ciało pacjenta.

 

Uzależnienie

Obecnie wiele mówi się o uzależnieniu od gier komputerowych i internetu. A co z technologią VR? W porównaniu z tradycyjnymi grami dostarcza ona znacznie intensywniejszych bodźców, zwiększając wrażenie przebywania w innym świecie. Oznacza to, że potencjalnie wirtualna rzeczywistość jest znacznie bardziej niebezpieczna pod względem możliwości uzależnienia od niej.

Jakie mogą być objawy? Zapewne nie będą różnić się od tych, które występują w przypadku uzależnienia od gier i Internetu:

  • zaniechanie higieny osobistej,
  • nieregularne jedzenie,
  • zaniedbanie obowiązków domowych, opieki nad dzieckiem,
  • niepokój i wybuchowość w sytuacji niemożności wejścia do świata wirtualnego,
  • bóle oczu i kręgosłupa, odrętwienie,
  • problemy z koncentracją i kojarzeniem.

To wszystko mogą być objawy uzależnienia od gier, ale też od wirtualnej rzeczywistości.

 

Ochrona dzieci przed niepożądanymi treściami

Wirtualna rzeczywistość to nie tylko spacery po wybranych miejscach na świecie, czy też pływanie z delfinami. Gogle VR dają także dostęp do pornografii, brutalnych gier, horrorów. Narażanie dzieci na tego rodzaju treści może mieć bardzo negatywny wpływ na ich prawidłowy rozwój.

Jak na bieżąco kontrolować wyświetlane treści? Wystarczy podłączyć gogle VR do dodatkowego monitora aby widzieć, co się dzieje w wirtualnej rzeczywistości dziecka.

 

Wpływ technologii VR na życie – wszystko zależy od nas

Technologia VR powinna być używana mądrze, rozsądnie. Jeżeli wchodzimy do wirtualnej rzeczywistości w sposób odpowiedzialny, wówczas będziemy mogli pełnymi garściami korzystać z jej dobrodziejstw.

Granica między dobrym a złym użytkowaniem gogli VR nie jest jednoznaczna i bardzo łatwo
można ją przekroczyć. Szczególnie narażone są tutaj dzieci, które często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających z wirtualnej rzeczywistości.

Zadaniem dorosłych jest dbanie o prawidłowy rozwój najmłodszej części społeczeństwa dlatego, że z założenia potrafią oni wybiegać w przyszłość i dostrzegać dalekosiężne konsekwencje różnych aktywności.

Jest to bardzo duża odpowiedzialność, gdyż tak jak Internet zmienił świat, tak rozpowszechnienie technologii VR również może dokonać rewolucji. W jakim ona pójdzie kierunku? Czy pogłębi trudności w tworzeniu międzyludzkich, bezpośrednich relacji? A może przyczyni się do poprawy jakości życia? Na te pytania odpowiedzi poznamy dopiero za jakiś czas, gdy technologia VR stanie się bardziej powszechna.