Youtuber – wzór dla młodych? - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

zachwycone dzieci wparują się w tablet

Youtuber – wzór dla młodych?

Twoje dziecko chce zostać gwiazdą internetu? Oznajmia ci, że zostanie  youtuberem? Możesz mu pomóc rozwijać ekspresję twórczą i jego pasję. Wielu młodych ludzi robi karierę w sieci. Youtuberzy w ostatnich latach dołączyli do grona idoli współczesnych nastolatków. Youtuber – wzór dla młodych?

Kto z was nie zna YouTube? 

Założony w 2005 roku serwis szybko zdobył rzesze użytkowników na całym świecie. Miliony ludzi zachwyciły się możliwościami oferowanymi przez portal, który stał się jedną z najpopularniejszych stron internetowych w sieci. YouTube umożliwił każdemu mającemu dostęp do Internetu umieszczanie filmów dostępnych dla widowni z całego świata. Można to robić bez zbędnych komplikacji, interfejs jest bardzo przyjazny. Według statystyk serwis odwiedza miesięcznie 1,5 miliarda zarejestrowanych użytkowników, którzy na samych tylko urządzeniach mobilnych korzystają z niego średnio godzinę dziennie. Taka skala musi robić wrażenie. Według specjalistów ds. marketingu taki kanał komunikacji jest obecnie jednym z ważniejszych zarówno jako element kompleksowej strategii marketingowej firmy, jak również formy kontaktu z klientami.

Większość materiałów publikują osoby prywatne. Osoby zamieszczające filmiki w sieci, zwykle robią to w ramach swojego hobby. Mając sporo szczęścia oraz dokładając wiele pracy by uatrakcyjnić swoje nagrania można zrobić karierę i zarabiać pieniądze za to, że ktoś inny ogląda zamieszczone przez nas filmy.

Taka perspektywa jest kusząca dla wielu, także najmłodszych użytkowników internetu. Wydaje się to proste – komputer, kamera lub po prostu smartfon z dostępem do sieci i już można być youtuberem. Najważniejszy jest pomysł, pasja i chęć do działania. Użytkownicy powinni wierzyć w swoje możliwości, tworzyć własne kanały i regularnie zamieszczać na nich swoje filmiki.  Ważna jest oczywiście cierpliwość. Wielu youtuberów po początkowym entuzjazmie po prostu traci zapał. Gdy wstawione filmy nie cieszą się spodziewaną popularnością, nie dostajemy żadnych konkretnych ofert finansowych, łatwo porzucić swój pomysł podbicia internetu. Podobnie gdy nasz kanał zostanie zalany falą hejtu.

Czy warto być youtuberem?

Warto spróbować. Produkując materiały rozwijamy kreatywność, ekspresję twórczą, samodzielność, uczymy się dążyć do celu. Jest to okazja do przełamania swoich barier, chociażby związanych z wystąpieniami przed kamerą. Wiele dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej chwali się, że ma swój kanał na YouTube, a nawet pierwszych subskrybentów. Są z nich naprawdę dumni. Kto wie, czy zachowując odpowiednią determinację, w przyszłości nie zostaną gwiazdami polskiego, a może i światowego internetu? Najpopularniejsi youtuberzy mogą liczyć na miliony subskrybentów, dużą rozpoznawalność i odpowiednie wpływy na konto bankowe.