telefon w dłoni i napis FOMO

FOMO, MOMO, FOJI, JOMO – wyliczanka czy społeczne lęki

Czy wiesz ile cię dzisiaj ominęło? Możesz wyłączyć smartfon na jeden dzień? Automatycznie sprawdzasz konto na Facebooku?
Nie ma cię w internecie? Nie istniejesz! To hasło zna każdy nastolatek, i coraz więcej osób dorosłych. Otacza nas wirtualny świat. Jesteśmy obok, żyjemy w nim. Cybernastolatki dzielą się w sieci całym swoim życiem.
Czy cierpisz na FOJI?  To strach przed włączeniem się w bieg wydarzeń, szczególnie na portalach społecznościowych. Lęk, że zamieszczone przez ciebie zdjęcia, komentarze czy posty nie spotkają się z zainteresowaniem innych użytkowników. Boisz się, że nie będą wystarczająco ciekawe, nikt ich nie polubi i nie skomentuje.
A może MOMO (Mistery of Missing Out)? To rodzaj paranoi związanej z rzeczami, które nas omijają. Ogarnia cię niepokój kiedy znajomi nie zamieszczają nowych wpisów w mediach społecznościowych. Zakładasz, że wszyscy bawią się wspaniale i robią tak ciekawe rzeczy, że nie mają czasu ich relacjonować na Facebooku. A może po prostu nie chcą nam pokazać co robią, bo nas nie lubią?

Gdy natomiast obsesyjnie sprawdzasz posty, reagujesz na każdy dźwięk telefonu, nie wyobrażasz sobie chwili bez internetu, nieustannie publikujesz, czytasz tylko nagłówki newsów, jesteś 24/7 online – to FOMO (Fear of Missing Out).  Strach przed pominięciem to obecnie forma społecznego lęku. Może prowadzić do zwiększonego ryzyka nadużywania alkoholu i depresji wśród niektórych grup wiekowych.
„Wyloguj” się do rzeczywistości. Bądź JOMO -  Joy of Missing Out.  Czerp radość z bycia poza światem wirtualnym. Do ciebie należy wybór. Nie musisz porównywać się do wykreowanych wizerunków znajomych na Instagramie itp.. Żyj we własnym tempie.