Kiedy wysłano pierwszego SMSa?

SMSy mają już prawie 30 lat! Pierwszy SMS wysłano 3.12.1992. Wysłał go w Wielkiej Brytanii inżynier z firmy Vodafone do swojego kolegi. Treść była krótka „Merry Christmas” czyli „Wesołych Świąt”.  Co ciekawe wiadomość ta była przesłana z komputera stacjonarnego. Odbiorca nie mógł więc nawet odpowiedzieć.

SMSy były zaprojektowane aby operator mógł skontaktować się z klientem, np. informując o zmianach cen czy awariach. Do 1999r wiadomości można było przesłać tylko w ramach sieci operatora.

Według danych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, szczyt popularności SMS-ów przypadł na 2010 rok, kiedy na całym świecie wysłano ich 6,1 biliarda, czyli 200 tysięcy na minutę.

Czemu SMSy mają 160 znaków?

Zanim ustalono limit 160, wynalazca Friedhelm Hillebrand swoje obliczenia oparł na zwykłych kartkach pocztowych. Okazało się, że ludzie nie wykorzystują zwykle więcej niż 150 znaków. Tym samym Short Message Service (SMS) w obecnej postaci okazał się ideałem.

Kiedy nawiązano pierwsze w Polsce połączenie z internetem?

W 1991 r. nawiązano pierwsze połączenie między Wydziałem Fizyki UW a Uniwersytetem Kopenhaskim. Całe połączenie trwało ok. minuty, ale jest uznawane za kamień milowy w rozwoju technologii w Polsce. Oficjalnie Polska uzyskała dostęp do internetu w grudniu 1991 r. Komputery podłączone do sieci były tylko w Warszawie, Krakowie, Toruniu i Katowicach, a prędkość internetu osiągała mniej niż 10 kb/s i korzystały z niej tylko nieliczne firmy i instytucje.

Kolejny przełom to umożliwienie przez Telekomunikację Polską w 1996 r. połączenia z siecią za pomocą modemu telefonicznego, a następnie uruchomienie SDI, czyli Szybkiego Dostępu do Internetu, który nie blokował linii telefonicznej.

Usługi były bardzo drogie, a nieliczni użytkownicy domowi korzystali z nich po 22:00, kiedy impuls naliczał się co 6, a nie co 3 minuty jak w ciągu dnia. Teraz on-line oglądamy filmy, gramy w gry, korzystamy z videokonferencji. Internet jest powszechnie dostępny, a technologia błyskawicznie się rozwija.

Kiedy powstały pierwsze media społecznościowe?

Czy wiesz, że początek social mediów przypada na rok 1978? Pojawił się wtedy program CBBS opracowany przez Warda Christensena, który umożliwiał komunikację między użytkownikami komputerów. Jest uznawany za protoplastę for spłecznościowych.

Pierwszy portal społecznościowy postwał w 1997 roku. Nazywał się sixdegress.com i umożliwiał kontakt i odnajdywanie znajomych. Niestety portal przetrwał tylko 4 lata.

Od kiedy mamy polską pocztę?

1558 - w tym roku król Zygmunt August „ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń, za pomocą poczty czyli koni rozstawnych”. Dzień 18.10.1558 uważany jest za początek polskiej poczty. Wcześniej korespondencja dostarczana była przez pocztę cesarską.

Kiedy wymyślono telegraf?

Mimo, że prace nad powstaniem telegrafu trwały już od końca XVIII wieku to właśnie w 1837r swoje urządzenie opatentował Amerykanin Samuel Morse. Jego telegraf był oparty na prostym systemie kropek i kresek. Dzięki prostocie działania (kod przesyłany tylko przez jedną parę przewodów) system Morse’a został uznany za standard.

Warto pamiętać, że wcześniej popularny był tzw. telegraf optyczny. Łączył on miasta za pomocą specjalnych semaforów. Pracujący tam ludzie przekazywali zobaczone sygnały w stronę kolejnej
wieży aż do miejsca docelowego. Działało to na zasadzie gry w „głuchy telefon” ale wiadomości docierały w nieosiągalnym dla tradycyjnej poczty czasie.

Jaki był pierwszy smartfon?

Gwałtowny wzrost popularności smartfonów zaobserwowano w 2007 roku. Warto jednak zauważyć, że już w 1992 roku firma IBM stworzyła model IBM Simon, który trafił do sprzedaży w 1994roku. Bardzo wysoka cena spowodowała jednak, że nie cieszył się on zbyt dużą popularnością. Telefon oferował wiele aplikacji takich jak kalendarz, terminarz, odręczne adnotacje. Mógł wysyłać pocztę email oraz pełnił rolę pagera.

Kto wynalazł telefon?

Aleksander Bell jako pierwszy w historii złożył w urzędzie patentowym dokumenty na swój wynalazek. Zrobił to w 1876 roku.  Co ciekawe, niewiele brakowało, abyśmy to nie jego uznawali za pioniera i pierwszego twórcę telefonu. Zaledwie kilka godzin później swój pomysł zgłosił Elisha Gray. Po dwunastu latach rozpraw, sąd przyznał pierwszeństwo Bellowi.

Kiedy powstała pierwsza strona internetowa?

Pierwszą stroną internetową jest strona CERN, czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Powstała w 1990 roku. Co ciekawe, można ją zobaczyć w oryginalnej postaci pod adresem: info.cern.ch. Rok później naukowcy opracowali standard WWW.

Do czego służył pager?

Dostępne w dzisiejszych czasach narzędzia komunikacji, umożliwiają nam szybki kontakt gdziekolwiek się znajdujemy. Kiedyś takim narzędziem, obok tradycyjnego telefonu był pager.  Wynalezione w 1959 r. bezprzewodowe urządzenie pozwalało na odczytywanie krótkich tekstów z wyświetlacza. Współcześnie pagery odchodzą do lamusa, a ich miejsce zastępują aplikacje z możliwością np. video rozmowy.

Jaka była pierwsza polska strona internetowa?

Pierwszą polską stroną internetową umieszczoną na polskim serwerze była „Polska Strona Domowa, czyli Polish Home Page” jej autorem był zespół NASK. Została ona utworzona w 1993 roku.

Kiedy powstał Facebook?

Czy wiesz, że Facebook zaczął działać w 2004 roku jako portal przeznaczony do komunikacji między studentami Harvardu? Mark Zuckerberg wymyślił kod źródłowy strony w dwa tygodnie, miał wtedy 20 lat.

Kiedy powstały wirusy komputerowe?

Pierwszy (oficjalnie uznany) wirus komputerowy został opracowany w 1971 r. i  nazywała się Creeper. Był on całkowicie nieszkodliwy eksperymentem. Jego celem była obserwacja jak rozprzestrzenia się z jednego komputera na drugi. Towarzyszył mu zawsze komunikatu – „Jestem Creeper, złap mnie jeśli potrafisz”.

Czy wiesz kiedy od kiedy używamy znaczków pocztowych?

Znaczek pocztowy wprowadzono do obiegu w 1840 roku w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe już wtedy dbano o zabezpieczenia przed fałszerstwem, używając do produkcji papieru ze znakiem wodnym oraz umieszczając trudne do odwzorowania ornamenty. W Polsce znaczki wprowadzono w 1860 roku.

Znaczki mają też swoje święto. 9 października obchodzimy Dzień Znaczka Pocztowego i Dzień Poczty Polskiej.

Skąd pochodzi znak @?

Symbol stworzono na potrzeby poczty elektronicznej, a znak pochodzi z łaciny. Wykorzystywany był w rękopisach handlowych i zastępował słowo „ad” (do, przy) oznaczające m. in. odbiorcę przesyłki.

Kto był pierwszym operatorem usług telefonii komórkowej w Polsce?

Polacy mogą korzystać z usług telefonii komórkowej od połowy 1992 roku. Pierwszym operatorem była firma Centertel, założona zaledwie pół roku wcześniej. Co ciekawe, Centertel przez prawie cztery lata był monopolistą na rynku. Dopiero na początku 1996 roku koncesję otrzymały Polkomtel oraz Polska Telefonia Cyfrowa.    

Co ma wspólnego mielonka ze SPAMEM?

Spam (shoulder pork and ham - rodzaj mielonki w puszcze) to produkt amerykańskiej firmy Hormel Foods Corporation. Dlaczego więc mielonka stała się synonimem niechcianej poczty? Skrótu zaczęto używać po skeczu Monty Pythona, w którym uporczywie używano właśnie tego słowa. Pierwsze udokumentowane użycie spamu w znaczeniu elektronicznych śmieci miało miejsce w 1993 roku. Administrator Usenet (czyli system grup dyskusyjnych) omyłkowo 200-krotnie powtórzył tę samą wiadomość. Użytkownicy nazwali tę pomyłkę spamem.

Od kiedy możemy korzystać z ofert "na kartę”?

Pierwszą ofertą pre – paid dostępną w Polsce była oferta firmy Polkomtel. W czerwcu 1998 roku zadebiutowała usługa nazwana „Simplus”. Dwa dni później także Era uruchomiła dla swych klientów ofertę na kartę nazwaną „Tak Tak”.

Czym są tekstonimy?

Czy pisząc wiadomość tekstową zdarzyło ci się, że słownik T9 przekształcił wyraz? Takie pomyłki określane są słowem „tekstonimy”, czyli słownikowe wpadki. Wysłane w nieodpowiednim momencie mogą spowodować spore nieporozumienia podczas konwersacji.

Kiedy był początek polskiej radiofonii?

Audycje radiowe nadawane są zwykle przez całą dobę. Możemy ich słuchać np. jadąc samochodem czy relaksując się w ogrodzie. Jakie były ich początki? 1 lutego 1925 ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie wyemitowano pierwszy próbny program radiowy. Od tego dnia codziennie między 18 a 19 trwała audycja. W sierpniu 1925 roku powstała spółka „Polskie Radio” a już 18 sierpnia 1926 roku rozpoczęto nadawanie programów. To właśnie ten dzień jest został uznany za oficjalny początek polskiej radiofonii.

Kiedy pojawił się czytnik linii papilarnych w smartfonach?

Wszyscy wiemy, że należy dbać o bezpieczeństwo naszych urządzeń. Chociażby zakładając trudne blokady czy hasła. Czy wiecie, że pierwszy skaner biometryczny w telefonie był już w 2007 roku? Takie zabezpieczenie umożliwiała Toshiba Portege G500.

Kiedy pojawiły się smartwatche?

Zegarek, dzięki któremu można było prowadzić rozmowę, pojawił się już w 1946 roku. Ale było to jedynie na kartkach komiksu „Dick Tracy” stworzonego przez Chestera Goulda. Co ciekawe, tytułowy bohater w 1964 roku używał już zegarka pozwalającego na video rozmowy. W rzeczywistości rozwój elektronicznych zegarków z różnymi dodatkowymi funkcjonalnościami, jak kalkulator czy wbudowane gry, zaczął się w latach osiemdziesiątych. Obecne smartwatche to już urządzenia w pełni efektywne, dostosowane do potrzeb użytkownika.

Gdzie działała pierwsza kamera internetowa?

Czy wiesz, że pierwsza w historii kamera internetowa została zamontowana przy ekspresie do kawy w Uniwersytecie Cambridge? Było to w 1991 roku i podgląd do niej mieli jedynie użytkownicy sieci lokalnej. Dwa lata później Daniel Gordon i Martyn Johnson udostępnili obraz z kamery w sieci internetowej.  22 sierpnia 2001 r. kamera została ostatecznie wyłączona, zaś ekspres do kawy sprzedany na aukcji internetowej eBay za kwotę ok. 17 000 zł.

Kiedy pojawiły się laptopy?

Pierwszym komputerem przypominającym dzisiejsze laptopy był Grid Compass. Zaprezentowane w 1982 roku urządzenie to miało ekran, który użytkownik mógł zamknąć na klawiaturze. Wysoka cena spowodowała, że model ten nie cieszył się dużą popularnością. Co ciekawe nie był to pierwszy komputer przenośny. Jednym z pierwszych dostępnych w sprzedaży był Osborne 1, który ważył 12 kg. Dużo lżejszy, bo ważący 1.6 kg był wyprodukowany w 1981 roku Epson HX-10. Miał on wymiary zeszytu A4 i poza małym wbudowanym wyświetlaczem pozwalał podłączyć ekran zewnętrzny.

Kiedy powstał faks?

Czy szukając kontaktu do jakiejś firmy widzisz numer faksu? Jest to możliwe, bo mimo że urządzenia te są już coraz mniej popularne, wciąż są obecne w wielu przedsiębiorstwach. Ich rozwój to przede wszystkim koniec ubiegłego stulecia. Jednak co ciekawe, maszynę o podobnym działaniu wynalazł już w 1843 roku Aleksander Bain. Elektroniczną transmisję obrazu wykonał za to w 1902 roku Arthur Korn.

Czym jest alfabet Morse’a?

Alfabet Morse’a to kod pozwalający na uniwersalną komunikację. Szyfr wykorzystujący metodę znaków krótkich i długich umożliwia zrozumienie go bez specjalistycznych urządzeń dekodujących. Wiadomości mogą być nadawane przy pomocy znaków (kropek i kresek), błysków światła, impulsów elektrycznych czy sygnałów dźwiękowych.

Od kiedy można słuchać radia przez telefon?

Obecnie większość stacji radiowych umożliwia słuchanie audycji przez internet lub dedykowane aplikacje. Jak to wyglądało w czasie przed smartfonami? Pierwszymi modelami umożliwiającym słuchanie radia FM były Nokia 650 i Sagem MC 825 FM zaprezentowane w 1998 roku. 

Od kiedy możemy zrobić zdjęcie telefonem?

Wielu z nas nie wyobraża sobie smartfona bez funkcji zrobienia zdjęcia. Jest to wręcz oczywiste, że sprzęt, którym dysponujemy nie tylko nam to umożliwi, ale zrobi to w świetnej jakości. Pierwszy aparat w telefonie pojawił się w 2000 roku. Był to Samsung SCH-V200. Pozwalał on na wykonanie 20 zdjęć, które mogliśmy obejrzeć dopiero po podłączeniu telefonu do komputera. W tym samym roku Sharp prygotował model J-Phone J-SH04, który pozwalał na przeglądanie zdjęć bezpośrednio na ekranie telefonu. Jakość zdjęć pozostawiała jednak sporo do życzenia.

Skąd pochodzi domena .tv?

.tv to popularna domena internetowa, chętnie wykorzystywana w portalach dotyczących materiałów video czy związanych z telewizją. Co ciekawe jest to kod narodowy należący do wysp Tuvalu. Polskim kodem jest oczywiście .pl

Z ilu aplikacji przeciętnie korzystamy?

Czy wiecie, że każdego dnia w sklepach z aplikacjami pojawia się średnio kilka tysięcy nowych pozycji? Te ogromne ilości przekładają się na to, że możemy spersonalizować swój sprzęt pod własne upodobania. Co ciekawe, najwięcej użytkowników smartfonów przyznaje, że regularnie korzysta tylko z trzech z nich, resztę traktując bardziej okazjonalnie. Dla osób ciekawych sprawdzenia swojego sposobu korzystania z telefonu powstały specjalne aplikacje, które pokażą nam czas jaki spędziliśmy w poszczególnych programach.

Jakie słowa jako pierwsze wypowiedziano przez Skype?

Czy wiesz, że pierwsze słowa usłyszane za pośrednictwem Skypa padły w kwietniu 2003 roku? Wymówiono je po estońsku i brzmiały „Halo, kas sa kuuled mind?” (pol. „Halo, słyszycie mnie?")

Kiedy pierwszy raz użyto emotikonki?

Pierwszą emotikonką zastosowaną w internecie był symbol :-) i oznaczał żartobliwy wydźwięk wypowiedzi. Użył go amerykański informatyk Scott Fahlman w 1982 r.

Czy internetowy znak @ to zawsze małpa?

Wykorzystywany w adresach email znak @ w Polsce nazywany jest potocznie małpą. Co ciekawe znak ten ma swoje unikalne określenie praktycznie w każdym kraju. Duńczycy używają słowa tłumaczonego jako ucho słonia, Grecy – kaczuszka, Włosi – ślimak, Chińczycy – mysz, Rosjanie – piesek a Węgrzy – robak. To oczywiście tylko kilka przykładów. Zapraszamy do zgłębienia tematu :)

Czy alfabetem Morse’a możemy przesłać adres email?

Okazuje się, że nie jest to problem. Popularny znak  @ ma swój znak w alfabecie Morse’a. Wygląda on następująco: .--.-.

Czy da się wysłać e-mail spoza Ziemi?

Prawie 20 lat temu po raz pierwszy wysłano email z przestrzeni kosmicznej. Nie uczynili jednak tego przedstawiciele obcej cywilizacji tylko amerykańscy astronauci. 28 sierpnia 1991 roku wysłali oni wiadomość do Centrum Lotów Kosmicznych w Houston będąc wewnątrz wahadłowca Atlantis.