dzieci na hali robotów

Koduj z UKE w PIAP

Dziś gościliśmy w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP) w Warszawie.Już w latach 70-tych Instytut produkował nowoczesne roboty przemysłowe i był krajowym koordynatorem projektów związanych z robotyzacją przemysłu. PIAP bierze udział w wielu międzynarodowych programach badawczych i wspomaga transfer technologii związanych z automatyką i robotyką.
Podczas warsztatów dzieci w namacalny sposób przekonały się, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, wykorzystywaną  w różnych obszarach ludzkiego życia.
Roboty dla dzieci to głównie zabawki, które uczą i bawią, ale na tym nie kończą się ich zadania. Młode pokolenie powinno jak najwcześniej poznać możliwości i sposoby wykorzystania robotów. W PIAP dzieci przekonały się jakie są zastosowania robotyki przemysłowej, społecznej i mobilnej.
Przywitał nas robot społeczny IRYS. IRYS reaguje na określone komendy i polecenia. Potrafi okazywać też emocje: radość, smutek, strach, zaskoczenie, wstręt, złość. Następnie poznaliśmy tajniki skanowania i drukowania 3D.

Oprócz programowania naszego Inteligentnego Miasta, mali goście zapoznali się z budową i programowaniem robotów.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów mieli okazje zobaczyć roboty w skali makro.  Zobaczyliśmy roboty wykorzystywane w przemyśle, wyposażone w różne chwytaki mechaniczne, magnetyczne,  np. robot spawalniczy czy robot potrafiący przenosić różne ciężkie elementy.
Dzięki wciągającej zabawie dzieci aktywnie uczyły się podstaw programowania, rozwijając przy tym kreatywność i logiczne myślenie.