Kodujemy w Stacji Muzeum w Sochaczewie - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Trenerka UKE prowadzi zajęcia

Kodujemy w Stacji Muzeum w Sochaczewie

Wczorajsza stacja CodeWeek to Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie, które otwarto w 1986 r. W Muzeum jest zgromadzony największy tabor wąskotorowych pojazdów szynowych w Polsce, a także jeden z największych w Europie.

Na terenie placówki znajdują się 224 zabytkowe lokomotywy, wagony, drezyny i inne pojazdy. Możecie zobaczyć tam m.in. najstarszy w Polsce parowóz wąskotorowy CT8 z 1882 r., wagon kolei konnej z 1902 r. czy drezynę, zwaną Bryką Marszałka, którą według przekazów, Józef Piłsudski jeździł podczas polowań w Puszczy Białowieskiej. W muzeum występują nie tylko eksponowane w skansenie pomniki techniki, ale również pojazdy czynne. W salach wystawowych możecie obejrzeć kolekcję muzealiów dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w  Polsce.

Kiedyś wszystkie przejazdy kolejowe obsługiwali dróżnicy. Sami zamykali rogatki i uruchamiali sygnalizację. Dziś wiekszość przejazdów kolejowo-drogowych wyposażonych jest w samoczynne systemy przejazdowe. Aby działały, muszą być odpowiednio zaprogramowane!
Na naszych warsztatach  uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Kątach programowali m.in. przejazdy kolejowe.