Kolejne próby oszustwa SMS! Bądź czujny!

Kolejne próby oszustwa SMS! Bądź czujny!

Prezes UKE ostrzega przed SMS-ami rozsyłanymi przez sprawców, celem wyłudzenia danych osobowych, zainstalowania na urządzeniu złośliwego oprogramowania służącego do odczytywania, przechwytywania danych do logowania np. do aplikacji, czy kont bankowych.

Nowy sposób oszustwa polega na przesyłaniu na numery telefonów użytkowników fałszywej wiadomości SMS – komunikatu potwierdzenia dokonania transakcji przelewu znacznej kwoty. Komunikat zawiera link do faktury, strony internetowej. Kliknięcie w link może spowodować pobranie i zainstalowanie złośliwego oprogramowania w naszym urządzeniu. Inne komunikaty informują o rzekomym zadłużeniu na kwotę kilku złotych lub konieczności dopłaty do ogłoszenia na portalu aukcyjnym czy motoryzacyjnym. Nie wszystkie wiadomości żądają wpłaty określonej kwoty, niektóre informują o odzyskaniu pieniędzy z oszustwa internetowego bądź odszkodowania i konieczności kontaktu w ciągu 24 godzin pod podany numer telefonu. Odpowiedź na taką wiadomość może jednak drogo kosztować.

Również rozsyłane są wiadomości o wygranej w loterii znanej sieci sklepów handlujących AGD/RTV. Pod pozorem odbioru wygranej, przestępcy wyłudzają dane abonenta, a poprzez rozsyłanie linków poprzez które może zostać pobrane na urządzenie złośliwe oprogramowanie – przestępcy mogą wyłudzić i uzyskać dostęp do naszego konta bankowego.

Informacje o podobnego rodzaju przypadkach wyłudzeń, prób oszustwa zamieszcza na swojej stronie Zespół CERT.

Pamiętajmy! Nic nie zastąpi czujności odbiorcy wiadomości i powstrzymania się przed bezrefleksyjnym klikaniem i odpowiadaniem na niejasne, podejrzane w treści wiadomości. Podstawa to zdrowy rozsądek i czujność.