Kontrola rodzicielska - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

rodzina z małymi dziećmi przed komputerem

Kontrola rodzicielska

Internet to już nieodłączny element życia. Kiedyś by sprawdzić znaczenie nieznanego nam hasła, sięgaliśmy na półkę po encyklopedię, dziś z pomocą przychodzi nam internet. Dla dzieci jest podstawowym źródłem wiedzy. Stanowi dla nich przedmiot poznania i pozwala m.in. na zaspokojenie potrzeb rozwojowych. Niestety niepełnoletni zwykle nie potrafią filtrować informacji i niezawsze wybierają te wartościowe. Nadmierna fascynacja siecią może być niebezpieczna, a  ciekawość może zaprowadzić dziecko do treści, które nie są dla niego odpowiednie.
Jak sprawić, by odkrywanie internetu przez najmłodszych było bezpieczniejsze?  Rozmawiaj z dzieckiem i stosuj kontrolę rodzicielską.
Aplikacje przeznaczone do kontroli rodzicielskiej oferują różne możliwości, które w sposób elastyczny mogą być dopasowywane do konkretnych potrzeb. Są to przede wszystkim:

a.    Blokada stron erotycznych, przemocowych, wulgarnych. Zakres blokowanych witryn może być dowolnie rozszerzany. Istnieje także opcja zdefiniowania fraz, które dziecko mogłoby wpisywać w wyszukiwarkę.
b.    Blokada/limit pobierania plików z sieci. Jest to szczególnie istotne w przypadku pobierania treści w sieciach mobilnych, w których transfer danych często opiera się na ograniczonych ilościowo pakietach.
c.    Blokada SMS’ów Premium. Usługi świadczone w ten sposób często są nieodpowiednie do wieku dzieci oraz są kosztowne.
d.    Blokada określonych gier.
e.    Moduły, pozwalający na zdalne wyrażenie przez rodzica zgody na instalację danej gry/aplikacji przed jej instalacją.
f.    Automatyczne raporty aktywności w sieci. Wyszczególniają one odwiedzane strony i wpisywane w wyszukiwarkę hasła. Czasem robią także zrzuty ekranów.
g.    Ustawienie godzin użytkowania urządzenia. Niektóre aplikacje pozwalają na określenie godzin, w których można nawiązać połączenie z siecią.

h.    Moduł lokalizacyjny. Dzięki GPS można sprawdzić gdzie znajduje się dane urządzenie. Przy założeniu, że dziecko ma smartfona przy sobie, rodzic może dowiedzieć się gdzie przebywa w danym momencie.


Zrównoważona kontrola rodzicielska
Narzędzia kontroli rodzicielskiej mają za zadanie pomóc w ochronie dzieci przed zagrożeniami w sieci. Między innymi pozwalają na sprawdzanie, czy dziecko nie nadużywa internetu. Należy jednak pamiętać, że nadmierna kontrola nie jest pozytywnym zjawiskiem i może prowadzić do negatywnych skutków. Ciągłe prowadzenie nastolatka za rękę może prowadzić do zachwiania wiary dziecka w samego siebie. Może być także przyczyną poczucia braku wolności, swobody i zaufania ze strony rodziców. Takie emocje mogą potęgować potrzebę buntu, nieposłuszeństwa.
Każde dziecko, każdy rodzic, każda rodzina są inne. Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie jak powinna wyglądać pozbawiona nachalności kontrola rodzicielska. Każdy rodzic, znając swoje dziecko i dla dobra dziecka, powinien poszukać tej odpowiedzi.
Pomocna w tym może być świadomość, że dziecko nie jest domowym zwierzątkiem, które można wytresować. Dziecko jest człowiekiem, którego osobowość dopiero się kształtuje. W takich warunkach użycie środka kontroli rodzicielskiej jako narzędzia, odpowiadającego na wszystkie problemy związane z użytkowaniem internetu, jest błędem. Blokady i ograniczenia powinny być raczej uzupełnieniem do rozmowy z dzieckiem.
Sztuka wyjaśniania dziecku świata z jego normami i zakazami bywa bardzo trudna. Właśnie dlatego rodzicielstwo jest odpowiedzialnym zadaniem. Wpojenie wartości i tworzenie więzi jest bardzo ważne. Im one są silniejsze, im więcej rozmów z dzieckiem, im więcej poświęconego mu czasu, tym programy kontroli rodzicielskiej mogą być konfigurowane w sposób mniej restrykcyjny.
Czy można całkowicie zrezygnować z programów kontroli rodzicielskiej? Zapewne tak. Czy jest to rozsądne? Raczej nie. Internet jest sferą, której ręcznie całkowicie nie da się kontrolować. Pewne procesy muszą być zautomatyzowane i właśnie temu służą aplikacje blokujące dostęp do różnych treści. Za jeden z mierników sukcesu wychowawczego można wziąć stopień wykorzystania ich możliwości.
Żaden program nie zastąpi człowieka, rodzica.