Kwarantanna w domu. Czy wiesz w co gra twoje dziecko? - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Kwarantanna w domu. Czy wiesz w co gra twoje dziecko?

Kwarantanna w domu. Czy wiesz w co gra twoje dziecko?

Z powodu możliwości zakażenia koronawirusem (COVID-19) eksperci zalecają ograniczenie spacerów i pozostanie w domach. Jest to trudny czas dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Mają ograniczony kontakt ze swoimi rówieśnikami, lekcje odbywają się zdalnie, przez co najmłodsi mają mniej ruchu i zdecydowanie więcej czasu spędzają w internecie.

Różne portale i socjologowie zachęcają by poza nauką, zaangażować dzieci w ciekawe i inspirujące aktywności. Jedną z nich są gry online. Mają one, zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Natomiast w sytuacji, gdy więcej czasu spędzamy z rodziną w domu, łatwiej nam zweryfikować w co gra nasze dziecko. Stwarza to także możliwość do wspólnej zabawy.

Gry dopasowane do wieku dziecka

Dobre i dopasowane do wieku dziecka gry edukacyjne wspierają rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny. Korzystnie wpływają na procesy myślowe, koncentrację uwagi i spostrzegawczość. Nieodpowiednie dla dziecka gry, np. zawierające przemoc i agresję, mogą z kolei powodować wzrost negatywnych zachowań i wrogość wobec innych osób. Ważne jest zatem, aby rodzice i opiekunowie świadomie kupowali lub wybierali gry komputerowe dla dzieci.

Czy wiesz co oznacza klasyfikacja PEGI?

Pan European Game Information, PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) – europejski system oceniania gier komputerowych. Stworzony przez  Interactive Software Federation of Europe (ISFE) w kwietniu 2003 roku, obecnie używany w 32 krajach. Od września 2009 oznaczenia PEGI to jedyne oficjalnie obowiązujące oznaczenia gier.

Przedsiębiorcy nie mają obowiązku wysyłania gier to weryfikacji przez Komitet działający przy PEGI, ale wielu czołowych producentów, kieruje do oceny wszystkie produkowane przez siebie gry.

Klasyfikacja PEGI podzielona jest na dwie części. W pierwszej wybierany jest minimalny wiek, oznaczający dla kogo, pod względem wieku, powinna być dostępna gra. Druga część dotyczy natomiast elementów, mających kluczowe znaczenie w kształtowaniu się prawidłowej psychiki dziecka i dot. m.in. przemocy, dyskryminacji czy materiałów erotycznych.

Oznaczenia stosowane na grach

Ograniczenie

Informacje


Od lat 3

Treść gier oznaczonych w ten sposób uznawana jest za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście (typu „Tom i Jerry”). Postaci powinny być wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, mogących przestraszyć dziecko. Nie powinny w niej występować wulgaryzmy, sceny zawierające nagość ani nawiązujące do życia seksualnego.


Od lat 7

Gry są podobne do gier z grupy od 3 lat, ale zawierają dźwięki lub sceny, które potencjalnie mogłyby przerazić najmłodszych. W grach tych dopuszczalne są sceny obejmujące częściową nagość, ale nigdy odnoszącą się do życia seksualnego.


Od lat 12

Gry komputerowe dla tej kategorii wiekowej ukazują przemoc skierowaną przeciwko postaciom fantastycznym lub o ludzkim wyglądzie. Mogą pojawić się nawiązania do życia seksualnego, ale muszą mieć one łagodny charakter. Podobnie jak pojawiające się w grze wulgaryzmy.

Do tego rodzaju gier mogą należeć gry hazardowe, które w rzeczywistości rozgrywają się w kasynach czy punktach gier.


Od lat 16

Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc czy czynność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. Gry dla tej grupy wiekowej mogą zawierać ostrzejsze wulgaryzmy, a także mogą pojawić się treści o paleniu tytoniu, piciu alkoholu czy zażywaniu narkotyków. Ponadto mogą zawierać treści o grach losowych.


Od lat 18

Ten symbol oznacza gry dla osób dorosłych. Mogą one zawierać daleko posuniętą przemoc, w tym realistyczne zabijanie. W tej kategorii znajdują się również gry, w których bohaterowie zażywają narkotyki i spożywają inne niebezpieczne używki. W grach pojawiają się realistyczne sceny i zachowania związane z życiem seksualnym. 

 

Obrazek

Treść

Informacje

Dopuszczalne oznaczenia

Przemoc

Gra zawiera elementy przemocy.

 

Seks

W grze pojawiają się nagość lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.

 

Dyskryminacja

Gra pokazuje przypadki dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą do niej zachęcać osoby nieletnie.

 

Narkotyki

W grze pojawiają się nawiązania do używek lub przedstawiono ich zażywanie.

 

 

Strach

Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

 

Wulgarny język

W grze jest używany wulgarny język.

  

Hazard

Gry, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą.

  

Gra online

Gry, w które można grać przez internet. 

 

 

Gdzie szukać wsparcia?

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko może być uzależnione od gier i nie wiesz co zrobić, możesz uzyskać bezpłatną anonimową pomoc specjalistów pod numerem 800 100 100 lub e-mailem pomoc@800100100.pl w Telefonie dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci. To kontakt dla rodziców potrzebujących wsparcia, informacji i pomocy psychologicznej dla dzieci, które mają problemy takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.