Międzynarodowe Sympozjum na temat włączenia cyfrowego

Międzynarodowe Sympozjum na temat włączenia cyfrowego

2-3 listopada obyło się Sympozjum zorganizowane przez Krajową Komisję Nadawczą i Telekomunikacyjną NBTC w Tajlandii.

W wydarzeniu uczestniczyli prelegenci z całego świata z różnych organizacji, takich jak Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Spraw i Komunikacji  Japonii, ITU, Ofcom regulator rynku medialnego Wielkiej Brytanii, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz przedstawiciele zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Urząd Komunikacji Elektronicznej reprezentowała Dorota Grudzień-Barbachowska, dyrektor Departamentu Polityki Konsumenckiej.

Wydarzenie dotyczyło tematu technologii wspomagających i poprawiających jakość życia osób ze szczególnymi potrzebami, a także znaczenia promowania ich praw.

Przewodniczący NBTC prof. Sarana Boonbaichaiyapruck, podkreślił znaczenie wspierania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami: „Zauważamy, że w pewnym momencie życia każdemu mogą przydarzyć się okresy niepełnosprawności. W związku z tym zapewnienie wsparcia w zakresie dostępności nie jest jedynie troską osób z niepełnosprawnościami. Jest to zbiorowa odpowiedzialność, która obejmuje nas wszystkich” .

„Z całą pewnością obecnie nie jest to czas mówienia przepraszamy za niedogodności, to czas działania i wspierania procesów na rzecz włączenia cyfrowego społeczeństwa” – zaznaczyła Dorota Grudzień-Barbachowska i w trakcie swojego wystąpienia poruszyła tematykę Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (Europejski Akt Dostępności). Przedstawiła również działania UKE na rzecz dostępności osób ze szczególnymi potrzebami oraz opowiedziała o działaniach edukacyjnych UKE dotyczących świadomego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii i możliwości świata cyfrowego.