Kobieta miga. Na nakładce jest napis "Poradnik wakacyjny w PJM"

Poradnik wakacyjny w polskim języku migowym (PJM)Nadeszły długo oczekiwane wakacje. Czas relaksu i odpoczynku. Z wakacji przywozi się także wspomnienia. Chcemy Wam pomóc, aby były to same przyjemne i beztroskie chwile. Bez przykrych niespodzianek w postaci wysokiego rachunku za usługi telefoniczne i za internet. Dlatego po raz kolejny publikujemy Poradnik wakacyjny, o którym piszemy we wcześniejszym tekście na blogu.

Staramy się, żeby wszyscy mogli zapoznać się z informacjami zawartymi w Poradniku wakacyjnym. Żeby każdy i każda mogli cieszyć się z wakacji bez przykrej niespodzianki w postaci wysokiego rachunku za internet po powrocie z zagranicy. Głusi, dla których język polski jest drugim językiem, bo na co dzień posługują się językiem migowym, również powinny mieć dostęp do Poradnika. Szczególnie, że korzystają z telefonów, żeby na przykład porozmawiać z bliskim w PJM za pomocą wideorozmowy. Dlatego, podobnie jak w roku ubiegłym, publikujemy Poradnik wakacyjny w postaci krótkich filmów w PJM.

W pierwszej kolejności wytłumaczymy, czym jest roaming i zasada RLAH, obowiązująca w krajach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Poza tym – jakie obowiązują nas opłaty i limity w korzystaniu z usług telekomunikacyjnych.

 Nie zabraknie także garści wiedzy z zakresu ochrony naszych danych i prywatności w trakcie wakacji – jakimi informacjami i w jaki sposób możemy się dzielić z naszymi najbliższymi i przyjaciółmi, aby nie trafiły w niepowołane ręce czy zostały wykorzystane w niewłaściwy sposób. 

Kolejne odcinki Poradnik wakacyjnego w PJM, są publikowane w poniedziałki i środy na oficjalnym kanale YouTube UKE w PJM oraz na koncie na Facebooku UKEwPJM. Znajdują się tam również inne filmiki w PJM z ważnymi informacjami z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Zachęcamy osoby posługujące się polskim językiem migowym do obserwowania konta na facebooku UKEwPJM lub subskrypcji Playlisty UKE w PJM na YouTubie.

Pierwszy film Poradnika wakacyjnego w PJM na kanale UKE w PJM oraz na Facebooku UKE w PJM

Autorki tekstu: Elżbieta Michalkova, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk