Prezes UKE ostrzega przed nadużyciami z podmianą kart SIM - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Prezes UKE ostrzega przed nadużyciami z podmianą kart SIM

Prezes UKE ostrzega przed nadużyciami z podmianą kart SIM

Prezes UKE wystąpił do dostawców mobilnych usług telekomunikacyjnych i Związku Banków Polskich, by podjęli działania ograniczające nadużycia , w wyniku których dochodzi do kradzieży pieniędzy z kont bankowych użytkowników. Nadużycia związane są przede wszystkim z podmianą kart SIM (SIM-swap-fraud) i usługą przekierowywania połączeń.

Przestępcy,  znając dane użytkownika, w tym jego numer telefonu oraz dane banku, w którym ma  rachunek, w sposób nieuprawniony przekierowują połączenia na swoje numery. Inną metodą jest podszywanie się pod użytkownika w salonie operatora i wyłudzania duplikatu karty SIM. W ten sposób dochodzi do przejęcia numeru telefonu, który kolejno wykorzystywany jest do sparowania mobilnych aplikacji bankowych instalowanych na telefonach i realizacji przelewów bankowych lub przejęcia kont poczty elektronicznej użytkowników czy kont w serwisach społecznościowych. Przestępcy mają dzięki temu dostęp do autoryzacji lub uwierzytelnienia operacji bankowych, np. w formie kodów otrzymywanych SMS-em.

Ze względu na ochronę interesów użytkowników będących uczestnikami rynku telekomunikacyjnego i bankowego, Prezes UKE rekomenduje dostawcom usług telekomunikacyjnych przedsięwzięcie działań, które wyeliminują takie sytuacjie.

Użytkownikom zalecamy szczególną ostrożność!