Usługi telekomunikacyjne a pomoc Ukrainie!
28 lutego 2022
Od kilku dni każdy z nas z trwogą śledzi wiadomości, angażuje się w pomoc dla obywateli Ukrainy, a nasze granice przekracza coraz więcej osób szukających schronienia. Większość z nich to kobiety z dziećmi, odcięte od rodzin, zdezorientowane, nie znające języka, wymagające wsparcia i pomocy.
Obywatelom Ukrainy przekraczającym granicę, poza wsparciem lokalowym, rzeczowym, potrzebne jest również wsparcie organizacyjne, w tym możliwość kontaktu z bliskim, którzy zostali w kraju. Dlatego jeśli pomagacie takim rodzinom, podpowiedzcie im, jak korzystać z usług telekomunikacyjnych w Polsce.
Przypominamy!
Połączenia międzynarodowe
- Jeśli jesteś w Polsce i z polskiego numeru dzwonisz na Ukrainę, to wykonujesz połączenie międzynarodowe. Stawki za połączenia międzynarodowe znajdziesz w cenniku danego operatora.
Dostawcy usług mobilnych w Polsce zareagowali na tą wyjątkową sytuację i przygotowali specjalne oferty dla obywateli Ukrainy. Są to m.in. pakiety darmowych minut do największych ukraińskich operatorów, obniżone ceny połączeń na Ukrainę czy pakiety GB. Cześć z nich obowiązuje już od 25 lutego.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronach:
- Polkomtel Sp. z o.o. | Plus solidarny z Ukrainą
- Pakiety dla Ukrainy (t-mobile.pl)
- Oferty na Kartę Ukraina | Play
- Roaming | Orange Polska
Kolejność stron jest przypadkowa, niezmiennie obowiązuje zasada – wybierz ofertę dostosowaną do potrzeb. Operatorzy przygotowali również komunikaty w języku ukraińskim.
Roaming międzynarodowy
Przypominamy również wszystkim osobom wjeżdżającym na Ukrainę, że kiedy korzystacie ze swojego telefonu za granicą, to korzystacie z usług w roamingu. Roaming międzynarodowy to usługa świadczona na terenie innego kraju.
Zasada Roam Like At Home nie dotyczy Ukrainy, obowiązuje w krajach Unii Europejskiej. Jak to działa? Jeżeli np. jesteś ochotnikiem, który z transportem humanitarnym przekroczył granicę i dzwonisz z Ukrainy do Polski, wykonujesz połączenia w roamingu poza obszarem Unii Europejskiej. W miarę możliwości zalecamy skorzystanie z ukraińskiej karty SIM, która pozwoli obniżyć koszty.
Ta sama zasada działa też w drugą stronę. Kiedy obywatel Ukrainy z telefonu z ukraińską kartą SIM, przebywając w Polsce, wykonuje połączenie na Ukrainę lub korzysta z transmisji danych, to korzysta z roamingu międzynarodowego.
Roaming przygraniczny
Wiele osób obecnie pojechało na tereny przygraniczne z Ukrainą, by nieść pomoc: dostarczyć potrzebne rzeczy, odbierać osoby, pomagać w transporcie. To piękny gest solidarności i w takich chwilach zapominamy o sobie i przyziemnych rzeczach.
Pamiętajcie jednak, że kiedy jesteście blisko granicy, Wasz telefon może połączyć się z zagraniczną siecią. W przypadku granicy z Ukrainą możecie połączyć się z siecią ukraińskiego dostawcy, operatora spoza Unii Europejskiej, więc opłaty będą wyższe.
Jeśli wybierasz się na tereny przygraniczne, ustaw w telefonie ręczne wybieranie sieci. Będziesz mieć pewność, że połączenia będą realizowane w sieci twojego operatora.
Możesz też samodzielnie zmienić ustawienia telefonu:
- wyłączyć roaming zagraniczny całkowicie. Wtedy Twój telefon nie będzie logował się do sieci zagranicznych;
- wyłączyć samą transmisję danych w roamingu zagranicznym. Wtedy Twój telefon nie będzie łączył się z internetem.
Pamiętaj również, żeby wyłączyć:
- automatyczne aktualizacje,
- synchronizację danych,
- pocztę głosową.
To pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów za usługi w roamingu.
Zbliża się Światowy Dzień Konsumenta - międzynarodowe święto, którego obchody pierwszy raz odbyły się w 1983 roku w rocznicę przemówienia prezydenta Johna F. Kennedy’ego, dotyczącego projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. Wówczas prezydent USA sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów:
- do informacji,
- do wyboru,
- do bezpieczeństwa,
- do reprezentacji.
Dziś te prawa znów nabierają nowego znaczenia, zwłaszcza prawo do bezpieczeństwa. Konsumenci to my wszyscy!