mężczyzna ze smartfonem w koszulce z flagą Wielkiej Brytanii

Uwaga! Brexit i zmiany stawek w ramach roamingu!

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i 1 stycznia 2021 przestają obowiązywać dotychczasowe regulacje dotyczące korzystania z roamingu w trakcie pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Odczują to polscy konsumenci podróżujący na Wyspy.
 
Zgodnie z zasadą Roam Like At Home rozliczanie usług świadczonych w roamingu na terenie Unii Europejskiej odbywa się na takich samych warunkach, jakie mamy w Polsce. Dostawca usług nie może więc naliczać dodatkowych opłat. Dotyczy to połączeń oraz wysyłania i odbierania SMS i MMS.
W przypadku dostępu do internetu operator przyznaje abonentowi określony limit transmisji danych. Operator nie może ustalać dowolnych limitów danych w roamingu. Minimalna wysokość limitu jest powiązana z wysokością opłaty abonamentowej lub kwotą doładowania w przypadku usług pre-paid oraz z wielkością krajowego pakietu danych.
 
Z Nowym Rokiem zasada RLAH przestaje obowiązywać w przypadku Zjednoczonego Królestwa.
 
Dostawcy usług będą mogli stosować inne ceny i zasady rozliczeń niż na terenie UE. W przypadku usług realizowanych w roamingu poza państwami członkowskimi oraz państwami należącymi do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie ma ograniczeń prawnych dot. wysokości stawki za minutę połączenia wykonanego, odebranego, za SMS oraz MMS.
 
Wysokość stawek jest decyzją biznesową dostawcy usług. Dopłata może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych za 1 MB transmisji danych i kilka złotych za minutę połączenia.
 
Wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii:
1.       Sprawdź u dostawcy zasady korzystania z usług w roamingu w Wielkiej Brytanii.  Mogą się one różnić w zależności od dostawcy usług i wybranej oferty.
2.       Wyłącz transmisję danych w smartfonie.
3.       Korzystaj z darmowych hotspotów WiFi albo kup kartę prepaid brytyjskiego operatora.
 
To pomoże ci uniknąć zaskoczenia i rachunku na kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.  
Smartfony korzystają z transmisji danych nie tylko przy przeglądaniu stron www, ale także przy sprawdzaniu poczty czy nawet pogody i wszelkich aktualizacji.
 
Pamiętaj! Od 1 stycznia 2021 r. mogą się zmienić również ceny połączeń międzynarodowych oraz SMS do Wielkiej Brytanii.
 
Jeśli jesteś w Polsce i dzwonisz do Wielkiej Brytanii, to wykonujesz połączenie międzynarodowe. Możesz za nie zapłacić znacznie więcej. Stawki za połączenia międzynarodowe znajdziesz w cenniku swojego operatora.

Zawierając nową umowę po 1 stycznia 2021 r. wybierz ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Zwróć uwagę na ceny połączeń w roamingu!