Uwaga na maile z fałszywymi fakturami od operatorów - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Uwaga na maile z fałszywymi fakturami od operatorów

Uwaga na maile z fałszywymi fakturami od operatorów

Uwaga na maile z fałszywymi fakturami od operatorów

Prezes UKE apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzega przed otwieraniem wiadomości email niewiadomego pochodzenia i podejrzanych załączników. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do maila otrzymanego od swojego dostawcy usług, w szczególności nie spodziewasz się faktury, nie zgadza się adres e-mail nadawcy, wiadomość jest pisana „łamanym” językiem polskim, w żadnym wypadku na nią nie odpowiadaj, lecz skontaktuj się bezpośrednio (np. telefonicznie) ze swoim dostawcą usług.

Często podczas ataków phishingowych, przestępcy celowo przysyłają wiadomości email z adresów mających przypominać oficjalne adresy mailowe np. dostawcy usług telekomunikacyjnych, aby uwiarygodnić, że fałszywa wiadomość pochodzi od np. operatora. Korespondencja może wyglądać bardzo przekonująco: logo firmy, reklama najnowszych ofert, numer konta bankowego. Zachowaj ostrożność!

Otwarcie pliku załączonego do maila przesłanego przez oszusta może spowodować pobranie na komputer lub inne urządzenie złośliwego oprogramowania. Konsekwencją tego zaś może być utrata danych i pieniędzy. Jeśli nawet załącznik nie jest zainfekowany, a jedynie faktura jest fałszywa, to jej pochopne opłacenie powoduje bezpośrednio zasilenie konta przestępcy i tym samym stratę w waszej kieszeni.

Nie daj się oszukać!

Ostrzegamy przed korespondencją nadsyłaną z adresów e-mail podobnych do adresów dostawców usług telekomunikacyjnych i wykorzystującej ich logotypy. Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzymuje informacje wskazujące na próby wprowadzenia w błąd konsumentów poprzez przesyłanie pocztą elektroniczną fałszywych faktur.

UKE przypomina:

  • zwróć uwagę na adres, z którego przyszła wiadomość z elektroniczną fakturą
  • sprawdź poprawność podanego na elektronicznej fakturze numeru konta bankowego, na który trzeba przelać należność
  • faktura w formie elektronicznej przychodzi tylko i wyłącznie na adres, który podałeś swojemu dostawcy usług telekomunikacyjnych
  • jeżeli nie wyraziłeś zgody na otrzymywanie elektronicznej faktury, nie powinna wpływać na nasz adres e-mail
  • nie odpowiadaj na wiadomość z podejrzaną elektroniczną fakturą.