Uważaj na fałszywe strony banków - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

karta do bankomatu

Uważaj na fałszywe strony banków

Czym jest pharming?

Phishing to oszustwo, przez które całkiem nieświadomie możemy przekazać obcym swoje dane wrażliwe takie jak loginy, hasła czy numery kart kredytowych. Jego specyficzną odmianą jest pharming, znacznie trudniejszy do wykrycia przez użytkowników sieci.

Celem pharmingujest głównie pozyskanie danych dostępu do naszych kont bankowych czy numerów kart kredytowych. Hakerzy atakują serwery DNS (Domain Name Service) i „zatruwają je”. Wykorzystując luki w systemie nazw domen przekierowują ruch internetowy na fałszywe serwery. Nieświadomy użytkownik wpisując prawidłowy adres swojego banku, zostaje przeniesiony na inną stronę.

Inną metodą pharmingujest zainfekowanie komputera użytkownika trojanem (rodzaj złośliwego programowania) modyfikującym pliki w taki sposób, że mimo wpisania poprawnego adresu następuje przekierowanie na fałszywą stronę.

Jak się chronić?

Przede wszystkim sprawdź czy na pasku adresu strony twojego banku widnieje protokół HTTPS: czy HTTP:. Pierwszy adres oznacza, że strona jest zabezpieczona („S” — oznacza „secure”, czyli „bezpieczna”), drugi – wręcz przeciwnie. Następnie upewnij się, że w adresie po lewej stronie przed adresem protokołu znajduje się zielona kłódka. Ikona ta oznacza, że strona posiada certyfikat SSL, który zapewnia bezpieczną transmisję danych.

Czerwona kłódka ze znakiem krzyżyka informuje o błędach wykrytych w certyfikacie strony. W przypadku takiego komunikatu zachowaj szczególną ostrożność i nie wprowadzaj żadnych danych. Może to oznaczać, że ktoś podszywa się pod daną witrynę, by przechwycić wprowadzane przez użytkowników informacje.

Podstawową ochroną komputera jest instalacja firewalla (zapory sieciowej) oraz programu antywirusowego. Program antywirusowy powinno się aktualizować, a także regularnie skanować komputer w poszukiwaniu wirusów.

Funkcja zapamiętywania haseł jest bardzo wygodna, ale także sprawia, że dostęp do twojego komputera jest prosty. Nigdy nie zapamiętuj haseł w przeglądarce do banku. Gdy korzystasz z komputera innej osoby, zawsze korzystaj z trybu prywatnego przeglądarki – wtedy zapisywanie haseł jest automatycznie blokowane.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa może uchronić nas od wielu problemów, w tym także od pharmingu.