uczniowie siedzą w ławkach

Warsztaty dla uczniów i seniorów Głuchych i Słabosłyszących w PJM

W marcu przeprowadziliśmy 15 warsztatów „Klikam z głową”, „Koduj z UKE” oraz „Wiem, co podpisuję” dla osób Głuchych i Słabosłyszących w Polskim Języku Migowym.

Klikam z głową

W warsztatach uczestniczyło łącznie 60 uczniów. Rozmawialiśmy o tym czym jest uzależnienie od smartfonów, jak można spędzać czas bez telefonu i jak ograniczyć liczbę godzin grania w gry. Szukaliśmy sposobów  ochrony przed wirusami komputerowymi i  tworzyliśmy bezpieczne hasła. Wyjaśniliśmy jak w prosty sposób sprawdzić koszt SMS-a Premium i nie dać się oszukać.  Poruszyliśmy również temat negatywnych zjawisk w cyberświecie, jakimi są hejt czy stalking. 

Koduj z UKE

Wraz z delegaturą we Wrocławiu dla uczniów Głuchych i Słabosłyszących prowadziliśmy warsztaty z grą edukacyjną „ScottieGo”.  Uczestnicy pomagali kosmicie pokonywać kolejne etapy, układając na planszy instrukcje. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość rozwijania kompetencji cyfrowych, logicznego myślenia oraz pracy zespołowej.  

Wiem, co podpisuję

Na zaproszenie Polskiego Związku Głuchych spotkaliśmy się ze 110 seniorami z Łodzi i Wrocławia, z którymi rozmawialiśmy o zawieraniu umów telekomunikacyjnych. Podkreślaliśmy na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozmowy z przedstawicielem operatora. Wyjaśniliśmy,  jak sprawdzić  koszt SMS-a Premium, a także koszt połączeń w roamingu w  UE i poza UE. 

Osoby Głuche mogą zgłaszać do UKE problemy związane z usługami telekomunikacyjnymi za pośrednictwem wideo tłumacza. Na kanale Youtubie UKE regulator dostępne są filmy w PJM i z napisami. 

Placówki, które odwiedziliśmy

Klikam z głową:

  • Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących, Słabosłyszących i z Afazją w Łodzi ( SOSW nr 4 Łódź)
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie ( SOSW Lublin)
  • Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu ( DSOSW nr 12 Wrocław)

Koduj z UKE:

  • Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu ( DSOSW nr 12 Wrocław)

Wiem, co podpisuję:

  • Polski Związek Głuchych Oddział Dolnośląski we Wrocławiu ( PZG Wrocław)
  • Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki w Łodzi ( PZG Łódź)