,,Klikam z głową" i ,,J@Online" w Tomaszowie Mazowieckim

,,Klikam z głową" i ,,J@Online" w Tomaszowie Mazowieckim

18 i 19 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się wykłady dla młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wydarzenie zorganizowali Agnieszka Drzewoska-Kovač Rzecznik Konsumentów i Urząd Miasta Tomaszów Mazowiecki.

Nasze ekspertki - Paulina Nowak, Joanna Czaczkowska i Milena Górecka - rozmawiały z młodzieżą na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu.

Internet daje młodym użytkownikom praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, wiedzy i rozrywki. Niestety nadużywanie internetu bardzo często skutkuje przebodźcowaniem, a także problemami zdrowotnymi. Młodzież każdego dnia jest narażona w sieci na cyberprzemoc i kontakt z treściami niedostosowanymi do ich wieku.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka, uczulenie młodych ludzi na zagrożenia w sieci oraz wskazanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Swój wykład przedstawiła również sierż. sztab. Monika Czarnecka z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, która mówiła o konsekwencjach prawnych nieodpowiedzialnych zachowań w sieci.

W tym dwudniowym wydarzeniu wzięło udział prawie 1000 uczniów! Uświadamialiśmy młodzież jak istotna jest ochrona swoich danych, wizerunku, odpowiedzialne zachowania w sieci i szacunek do drugiej osoby. W internecie nic nie ginie. Każdego dnia młodzi ludzie spotykają się w sieci z przejawami hejtu, fake newsami, a coraz częściej są narażeni na oszustwa, np. przy okazji zakupów online.

Nie wszyscy radzą sobie z zagrożeniami i wiedzą jak reagować w sytuacji kryzysowej. Przypomnieliśmy młodzieży, że mogą m.in. szukać pomocy i rady dzwoniąc pod nr 116 111. To telefon zaufania dla dzieci i młodzieży!