Cyfrowe usługi finansowe a seniorzy – Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Uczestnicy wideokonferencji.

Cyfrowe usługi finansowe a seniorzy – Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości

Dostępność do infrastruktury technicznej i urządzeń, kompetencje cyfrowe oraz odpowiednie wsparcie, to czynniki, które mają wpływ na korzystanie z cyfrowych usług finansowych przez seniorów. 
O potrzebach seniorów i ich roli na rynku cyfrowych usług finansowych dyskutowali eksperci podczas debaty w ramach VI Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości. W panelu współorganizowanym przez Fundację Zaczyn i Senior_Hub. Instytut Polityki Senioralnej wzięli udział:
•    Prof. Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Polska,
•    Małgorzata Rusewicz, Prezes Zarządu, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami,
•    Milena Górecka, Naczelnik, Departament Polityki Konsumenckiej UKE
•    Zbigniew Bujak, Specjalista ds. dydaktyki, Trener, Centralny Dom Technologii,
oraz współautorki badania „Cyfrowe usługi finansowe a seniorzy”
•    dr inż. Sylwia Badowska, Uniwersytet Gdański,
•    dr Anna Golec, Uniwersytet Gdański.
Panel prowadził Przemysław Wiśniewski, Dyrektor Fundacji Zaczyn. 
Z raportu „Cyfrowe usługi finansowe a seniorzy” sygnowanego przez Senior_Hub. Instytut Polityki Senioralnej, CFA Society Polska oraz Warszawski Instytut Bankowości i Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że wśród seniorów z nabytymi kompetencjami cyfrowymi większość nadąża za zmianami technologicznymi, ale popyt na cyfrowe narzędzia do zarządzania finansami może szybko wzrosnąć. Niestety w porównaniu z innymi grupami konsumentów, seniorzy nadal są najbardziej wykluczeni cyfrowo. Szacuje się, że ok 6 milionów osób to seniorzy bez kompetencji cyfrowych, nieufni wobec internetu i nowych technik komunikacji.
O wykluczeniu cyfrowym pisaliśmy m.in. na naszym blogu Cyfrowy senior – oczekiwania a rzeczywistość - Urząd Komunikacji Elektronicznej (uke.gov.pl)
Dzięki edukacji i zaangażowaniu różnych instytucji możemy wspólnie zachęcić konsumentów by podnosili swoje kompetencje i korzystali z benefitów i możliwości jakie daje dostęp do internetu. 
Wszystkich, którzy już korzystają z internetu, zachęcamy by robili to bezpiecznie. Jak? Sprawdźcie nasze kursy J@ online - Centrum Informacji Konsumenckiej (uke.gov.pl)