Gra Spoofy pod patronatem UKE

Gra Spoofy pod patronatem UKE

Spoofy - bezpłatna gra edukacyjna

Polecamy bezpłatną grę przeglądarkową dla dzieci – Spoofy!

W trakcie grania dzieci nabywają wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa, przyswajając wartościowe treści poprzez zabawę. Uczą się, jak zachowywać w sieci, jak radzić sobie z urządzeniami i hasłami, jak rozwiązywać problemy oraz nabywają świadomość, by prosić o pomoc osoby dorosłe z własnego otoczenia. Gra zawiera materiały dla rodziców i nauczycieli – przekazuje zarówno wiedzę, jak również podstawowe umiejętności rozmawiania z dziećmi na temat bezpiecznych zachowań w Internecie. Gra może być narzędziem wykorzystywanym przez nauczycieli podczas zajęć dot. bezpieczeństwa w sieci. Może też być pretekstem do rozmowy rodziców z dziećmi.

Gra powstała z myślą o najmłodszych użytkownikach. Porusza zagadnienia takie jak: komunikacja w Internecie, publikowanie zdjęć, zakupy w sieci, bezpieczne hasła, wirusy i oszustwa internetowe. Gra powstała w Finlandii, a Prezes UKE objął patronat nad polską i ukraińską wersją gry. Stworzono ją we współpracy z dziećmi i nauczycielami.

14 kwietnia w Centrum Edukacji i Kreatywności przy ulicy Królewskiej 14 odbyło się spotkanie inauguracyjne gry edukacyjnej Spoofy zorganizowane przez CGI, we współpracy z UKE. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Jacka Oko, Prezesa UKE oraz Stephanie Berlet, Trade Commissioner Embassy of Canada.

O potrzebie edukacji w zakresie bezpieczeństwa w sieci i podnoszenia kompetencji cyfrowych dyskutowali podczas panelu zaproszeni eksperci:

  • Katarzyna Piliszek-Kamińska, reprezentująca Ambasadę Kanady;
  • Bartłomiej Niescierowicz, Business Unit Leader CGI;
  • Anna Borkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK;
  • Marta Mikołajczyk, koordynatorka programu “Twoje dane, Twoja  sprawa”, UODO;
  • Milena Górecka, naczelnik w Departamencie Polityki Konsumenckiej UKE;
  • Rafał Cholewczyński, CGI.

Partnerami wydarzenia byli również Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i Fundacja Pankracy.  

Po debacie grę Spoofy testowały dzieci z Polski i z Ukrainy.

Cyberbezpieczeństwo to zagadnienie, które powinno być przyswajane szeroko – zarówno przez dzieci, jak rodziców i nauczycieli. Fabuła gry zakłada wcielenie się w rolę postaci – cyberbohatera, który rozwiązuje różnego rodzaju łamigłówki. Gra Spoofy jest bezpłatna i obecnie dostępna w kilku wersjach językowych, m.in. polskiej, angielskiej, ukraińskiej i estońskiej.

Badaniu konsumenckim dzieci i rodziców, ponad 70% dzieci potwierdziło, że gra w gry komputerowe. Dzieci najczęściej grają w gry przygodowe (47,5%) oraz gry strategiczne i logiczne (ponad 30%). Z badania wynika także, że zarówno rodzice (78,2%), jak dzieci (74,6%) wymieniło granie w gry jako drugi najpopularniejszy cel korzystania z Internetu.

Aby granie w gry było połączeniem przyjemnego z pożytecznym warto wiedzieć w co gra nasze dziecko i wybierać gry dostosowane do jego wieku. O tym możecie poczytać m.in. w naszym Poradnik dla nauczycieli i rodziców - Centrum Informacji Konsumenckiej (uke.gov.pl) 

Gra dostępna jest tutaj: SPOOFY - GRA O CYBERBEZPIECZEŃSTWIE

Jest to świetna okazja do zdobycia wiedzy poprzez zabawę oraz poszerzenia kompetencji cyfrowych dzieci.

 

Spoofy - jak uczyć dzieci cyberbezpieczeństwa? - YouTube

Konferencja inaugurująca grę Spoofy - YouTube