Dzień Babci, Dzień Dziadka - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

dziadek, babcia i wnuczka siedzą przy tablecie

Dzień Babci, Dzień Dziadka

Dziś obchodzimy Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Z tej okazji życzymy Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, energii i uśmiechu.

Jako UKE dbamy o prawa Seniorów na rynku usług telekomunikacyjnych. To właśnie starsze osoby najczęściej są ofiarami nieuczciwych przedstawicieli handlowych reprezentujących operatorów.  W ramach kampanii "Wiem, co podpisuję" wyjaśniamy co zrobić, żeby nie zostać oszukanym. Do tej pory w naszych wykładach wzięło udział ponad 30 tys. konsumentów.

Głównym celem naszych działań jest podnoszenie świadomości w zakresie praw i obowiązków konsumentów, które wynikają z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych.
W trakcie spotkań mówimy o tym, na co zwracać uwagę, gdy zawieramy umowę w domu, kiedy możemy od niej odstąpić, jak dochodzić roszczeń. Uczulamy na co zwracać szczególną uwagę podczas rozmowy z konsultantem. Wyjaśniamy różnice między rozwiązaniem a odstąpieniem od umowy, a także połączeniem roamingowym a międzynarodowym. Radzimy jak ustrzec się przed wysokimi opłatami za usługi SMS Premium Rate. Zwracamy także uwagę na oszustwo jakim jest phishing, w którym przestępcy podszywają się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Wiek nie musi być przeszkodą w aktywnym życiu. Jako UKE zachęcamy Seniorów do podnoszenia kompetencji cyfrowych i korzystania z udogodnień jakie dają nowe technologie.

Z badania UKE konsumentów 60+ wynika, że 92% osób w wieku powyżej 60 lat deklaruje korzystanie z telefonów komórkowych.  46% osób starszych korzystających z usług telefonii komórkowej używa komunikatorów internetowych. Najpopularniejsze komunikatory wśród tej grupy badanych to Messenger i WhatsApp.  

Około ¼ badanych osób starszych przyznała, że nie umie korzystać z internetu lub nie ma sprzętu aby z niego korzystać. W przypadku seniorów główną obawą przed korzystaniem z sieci jest możliwość stania się ofiarą oszustwa, wycieku danych i haseł czy wejście na stronę, gdzie mogą być szkodliwe programy i wirusy.

Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się z Seniorami i w ramach nowej odsłony naszej kampanii edukacyjnej. Więcej informacji wkrótce.

Zapoznaj się z ulotkami: