Jaka jest różnica między roamingiem a siecią satelitarną? - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Jaka jest różnica między roamingiem a siecią satelitarną?

Usługi telekomunikacyjne w roamingu realizowane są za pomocą naziemnych sieci komórkowych, natomiast połączenia w sieci satelitarnej realizowane są z wykorzystaniem sztucznych satelitów okołoziemskich.

Stacje bazowe operatorów komórkowych, tworzące sieć telekomunikacyjną, mają ograniczoną moc sygnału, co powoduje, że akweny wodne nie są pokryte zasięgiem sieci. Przykładowo oznacza to, że opuszczając Polskę na promie wpływa się na akwen, który nie jest pokryty zasięgiem żadnej naziemnej sieci komórkowej. Tym samym nie jest możliwe wykonywanie połączeń, gdyż telefon nie jest w stanie zalogować się do żadnej sieci. Następnie, zbliżając się np. do Szwecji, telefon komórkowy wchodzi w zasięg szwedzkiej sieci telekomunikacyjnej i jest w stanie zalogować się do niej, odbierając SMS’a z informacją o kosztach realizacji usług telekomunikacyjnych w roamingu na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG).
 
Problem braku zasięgu na otwartych akwenach wodnych rozwiązywany jest dzięki sieciom satelitarnym. Korzystanie z sieci satelitarnej jest możliwe dzięki porozumieniu krajowego dostawcy usług telekomunikacyjnych z operatorem sieci satelitarnej.