Czy operator może naliczyć opłatę za transfer danych w przypadku automatycznego pobrania aktualizacji oprogramowania smartfona? - Centrum Informacji Konsumenckiej

Infolinia

  • infolinia: 22 330 4000(tonowo 1)  
    czynna w dni robocze: 08:15 – 16:15

Ustawienia

Social Media

Przełącznik języków

Czy operator może naliczyć opłatę za transfer danych w przypadku automatycznego pobrania aktualizacji oprogramowania smartfona?

Tak, operator nalicza opłaty za każdy transfer danych w sieci Internet, niezależnie od tego czy była to aktualizacja oprogramowania smartfona, film, zdjęcia itp.

Współczesne smartfony w zasadzie są małymi komputerami, umożliwiającymi przeglądanie Internetu, nagrywanie/odtwarzanie multimediów i uruchamianie różnych aplikacji. Do sprawnego działania, jak każdy komputer, smartfon potrzebuje aktualnego oprogramowania. W związku z tym, najczęściej domyślnie, w smartfonie włączona jest opcja automatycznej aktualizacji.

Automatyczna aktualizacja sprawia, że oprogramowanie pobierane jest z Internetu przez samego smartfona bez ingerencji abonenta, a operator nalicza opłaty za transfer danych, często poza pakietem danych.

Aby uniknąć kosztów związanych z aktualizacją oprogramowania, abonent powinien wyłączyć opcję automatycznej aktualizacji. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi danego smartfona.

Operator nie ponosi odpowiedzialności za to, jakie ustawienia abonent wprowadził do swojego smartfona lub jakich ustawień domyślnych w nim nie zmienił.

Najnowsze oprogramowanie można pobrać bezpłatnie na dwa sposoby:

  • poprzez sieć Wi-Fi,
  • poprzez podłączenie smartfona do komputera i ściągnięcie aktualizacji za pomocą aplikacji udostępnianej przez producenta na stronie internetowej.