Czym różni się pełnomocnictwo udzielone na zasadach ogólnych od pełnomocnictwa pocztowego?

O ile do udzielenia pełnomocnictwa ogólnego wystarczy zachowanie formy pisemnej oraz wręczenie dokumentu pełnomocnikowi, o tyle udzielenie pełnomocnictwa pocztowego, oprócz zachowania formy pisemnej, wymaga udania się do placówki pocztowej i dokonania tej czynności w obecności pracownika operatora pocztowego.

Pełnomocnictwa pocztowego adresat udziela w obecności pracownika operatora pocztowego w placówce pocztowej tego operatora lub, w przypadku gdy adresat nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, w miejscu jego pobytu, okazując dokument potwierdzający tożsamość.

Ponadto pełnomocnictwa pocztowego adresat może udzielić przez złożenie w postaci elektronicznej oświadczenia opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, jeżeli operator pocztowy przewidział taką możliwość w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub regulaminie świadczenia usług powszechnych.

Mając na uwadze brzmienie przepisów Prawa pocztowego, przesyłka pocztowa nadana na ogólnych zasadach, jeśli nie jest nadana na poste restante, może być wydana ze skutkiem doręczenia zarówno pełnomocnikowi adresata upoważnionemu na podstawie pełnomocnictwa udzielonego na zasadach ogólnych (w tym pełnomocnictwa udzielonego w formie aktu notarialnego), jak również pełnomocnikowi adresata upoważnionemu na podstawie pełnomocnictwa pocztowego.

Natomiast, w sytuacji kiedy ustawodawca uzależnia odbiór przesyłki od przedłożenia pełnomocnictwa pocztowego, to osobie przedkładającej pełnomocnictwo udzielone na zasadach ogólnych nie zostanie wydana przesyłka. Dotyczy to m.in. przesyłek nadawanych na tzw. zasadach szczególnych (tj. np. w postępowaniu cywilnym, postępowaniu karnym, postępowaniu administracyjnym, postępowaniu podatkowym) przez m.in. sądy (w tym sądy powszechne i administracyjne), organy administracji, organy podatkowe czy inne instytucje publiczne.