Jakie są zasady doręczania przesyłek w postępowaniu karnym?
09 grudnia 2022
Generalną zasadą doręczania przesyłek pocztowych nadanych w postępowaniu karnym jest doręczanie pism adresatowi osobiście. Ponadto, doręczenie przesyłki winno być dokonywane w mieszkaniu adresata. Natomiast w razie chwilowej nieobecności adresata w jego mieszkaniu, pismo doręcza się dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było – administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli podejmą się oddać pismo adresatowi[1].
Jeżeli pismo nie może zostać doręczone zgodnie z regułami określonymi powyżej, wówczas pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego pozostawia się w najbliższej placówce pocztowej tego operatora. O pozostawieniu pisma w placówce pocztowej doręczający zawiadamia adresata poprzez umieszczenie zawiadomienia w skrzynce do doręczania korespondencji bądź na drzwiach mieszkania adresata lub w innym widocznym miejscu ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono oraz, że należy je odebrać w ciągu 7 dni. Po bezskutecznym upływie tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć jeden raz[2]. Ponadto, pismo można również pozostawić osobie upoważnionej do odbioru korespondencji w miejscu stałego zatrudnienia adresata[3].
Istotnym jest, że do biegu (obliczania) terminu 7 dni nie wlicza się dnia umieszczenia zawiadomienia lub zawiadomienia powtórnego[4].
Na wniosek adresata pismo może zostać doręczone na wskazany przez niego adres skrytki pocztowej. W tym wypadku pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego składa się w placówce tego operatora, umieszczając zawiadomienie o tym w skrytce pocztowej adresata[5].
Przesyłkę złożoną w placówce pocztowej wydaje się za pokwitowaniem odbioru adresatowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu, albo osobie upoważnionej przez adresata będącego:
na podstawie pełnomocnictwa pocztowego[6]. |
[1] art. 132 § 1 i § 2 Kpk
[2] art. 133 § 1 i § 2 Kpk
[3] art. 133 § 3 Kpk
[4] § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism organów procesowych w postępowaniu karnym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 553 z późn. zm.)
[5] art. 132 § 1a Kpk
[6] art. 133 § 2a i § 2b Kpk