Pomiar prędkości Internetu
-
Czym jest system pomiarowy PRO Speed Test? rozwiń element
System pomiarowy służy zwiększeniu ochrony użytkowników końcowych i konkurencji między dostawcami opartej o jakość świadczonych usług. Korzystając z mechanizmu abonenci uzyskają dostęp do wiarygodnych informacji o jakości świadczonych im usług.
-
Czym jest certyfikowany mechanizm monitorowania jakości usług dostępu do internetu? rozwiń element
Aplikacja stacjonarna PRO Speed Test na komputery z systemem Windows i macOS stanowi certyfikowany mechanizm monitorowania zgodnie z art. 4 ust. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2015/2120.
-
W jaki sposób mogę zrobić pomiar jakości dostępu do internetu? rozwiń element
Należy zarejestrować się na stronie pro.speedtest.pl. Następnie zalogować się na utworzone konto, oraz pobrać i zainstalować jedną z aplikacji do pomiaru jakości dostępu do internetu.
Możesz dokonać pomiaru bez rejestracji ale wynik pomiaru będzie miał charakter wyłącznie informacyjny.
-
Jakie parametry usługi mogę zmierzyć z wykorzystaniem aplikacji? rozwiń element
Dzięki aplikacjom użytkownik może sprawdzić: prędkość wysyłania danych (upload); prędkość pobierania danych (download); opóźnienie; zmienność opóźnienia (jitter).
-
Czy z aplikacji mogą korzystać wyłącznie konsumenci? rozwiń element
Nie, z aplikacji dostępnych w ramach systemu pomiarowego korzystać mogą wszyscy użytkownicy, niezależnie od tego czy są przedsiębiorcą czy konsumentem. Jednak jedynie konsumenci mogą wykorzystać wyniki z aplikacji stacjonarnej w celu wykazania nienależytego wykonania umowy.
-
Czy korzystając z aplikacji mogę zmierzyć wyłącznie jakość internetu stacjonarnego? rozwiń element
Nie, dzięki aplikacjom użytkownik może zmierzyć jakość usług zarówno w sieciach stacjonarnych jak i niestacjonarnych. Jednak tylko pomiar internetu stacjonarnego, wykonany przez aplikację stacjonarną, może uzyskać status pomiaru certyfikowanego.
-
Czy w trakcie pomiarów przez aplikacje mobilne zużywany jest transfer danych? rozwiń element
Instalacja i korzystanie z aplikacji przez użytkowników jest bezpłatne. Jednak pobieranie aplikacji i wykonywanie pomiarów zużywa transfer danych. To może wiązać się z kosztami, w zależności od umowy o dostępie do internetu, którą związany jest abonent.
-
Czy mogę uzyskać certyfikowane pomiary usługi reklamowanej jako internet mobilny domowy? rozwiń element
Nie, ponieważ w tym przypadku dostęp do internetu odbywa się poprzez sieć ruchomą (komórkową), a nie stacjonarną.
-
Czy reklamacja na podstawie wyników z aplikacji stacjonarnej musi być uznana przez dostawcę? rozwiń element
Nie, dostawca ma prawo ocenić wynik przesłany przez abonenta i na podstawie tej oceny rozstrzygać czy reklamacja jest zasadna.
-
Dostawca odrzucił reklamację – co mogę zrobić? rozwiń element
Po wyczerpaniu drogi postępowania reklamacyjnego dochodzenie roszczeń związanych z niewłaściwym wykonaniem usługi telekomunikacyjnej jest możliwe na drodze sądowej lub poprzez alternatywne metody rozwiązywania sporów (ADR).
-
Gdzie mogę znaleźć informację o prędkościach mojej usługi dostępu do internetu? rozwiń element
Każdy dostawca powinien określić w umowie o świadczenie usługi dostępu do internetu prędkości pobierania i wysyłania danych.
-
Jakie prędkości powinny być określone w umowach o dostęp do usługi internetu? rozwiń element
W przypadku usług świadczonych w sieciach stacjonarnych dostawca powinien odrębnie dla pobierania danych oraz wysyłania danych podać prędkość minimalną, zwykle dostępną i maksymalną.
-
Czym są prędkości minimalna, zwykle dostępna i maksymalna? rozwiń element
Każda z prędkości określa odmienne cechy tej samej usługi.
-
Czym są prędkości maksymalna szacunkowa oraz deklarowana pobierania i wysyłania danych? rozwiń element
Każda z prędkości określa odmienne cechy tej samej usługi.
-
W mojej umowie nie ma informacji o prędkościach – co zrobić? rozwiń element
W przypadku, gdy w umowie lub dokumentach dołączonych do umowy nie zostały określone parametry prędkości, prosimy przesłać zgłoszenie do UKE za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
-
Jak zainstalować aplikację stacjonarną? rozwiń element
Należy wejść na stronę pro.speedtest.pl, pobrać aplikację i ją zainstalować.
-
W jaki sposób mogę się zalogować do panelu użytkownika? rozwiń element
Do panelu użytkownika można zalogować się na podstawie numeru ID oraz hasła ustalonych przy rejestracji konta użytkownika na stronie pro.speedtest.pl. Do rejestracji niezbędne jest wskazanie adresu e-mail, na który zostaną wysłane ww. dane do logowania oraz informacje o minimalnej, zwykle dostępnej i maksymalnej prędkości pobierania i wysyłania danych.
-
Do czego służy panel użytkownika? rozwiń element
Panel www zarejestrowanego użytkownika jest dostępny z poziomu przeglądarki HTML5 i umożliwia: pobranie i uruchomienie aplikacji dla systemu Windows (po jej instalacji); przeglądanie, filtrowanie i eksportowanie wyników pomiarów certyfikowanych i niecertyfikowanych; generowanie Raportów z certyfikowanych pomiarów; zarządzanie profilami aplikacji dla Windows; zmianę hasła do konta użytkownika.
-
Czy mogę zainstalować aplikację stacjonarną, korzystając z innego systemu operacyjnego niż Windows? rozwiń element
Tak. Aplikacja stacjonarna działa w środowisku systemu operacyjnego Windows w wersji 8.1 i nowszych oraz macOS.
-
Jaka jest metodologia pomiaru prędkości dostępu do internetu w aplikacji stacjonarnej? rozwiń element
Aplikacja stacjonarna przeprowadza pomiar prędkości pobierania i wysyłania danych za pomocą protokołu TCP w dwóch etapach.
-
Czym różnią się pomiary certyfikowane od pomiarów niecertyfikowanych? rozwiń element
Wyniki z certyfikowanego pomiaru mogą być, ze względu na szczególną wartość dowodową, wykorzystane na potrzeby ewentualnego sporu z dostawcą.
-
Czy mogę mierzyć jakość dostępu do internetu przez Wi-Fi? rozwiń element
Tak. Aplikacja stacjonarna umożliwia pomiar z wykorzystaniem technologii Wi-Fi. Pomiar wykonany przy wykorzystaniu tej technologii nie uzyska jednak statusu pomiaru certyfikowanego.
-
W jaki sposób przygotować komputer do pomiaru? Czy jest do tego potrzebna specjalistyczna wiedza? rozwiń element
Przygotowanie komputera do pomiaru nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a aplikacja zweryfikuje i przez odpowiednie wskazówki pomoże użytkownikowi spełnić większość wymagań.
-
Czym jest automatyczna analiza czynników środowiska pomiarowego? rozwiń element
Aby zapewnić wiarygodność wyniku oraz aby wynik mógł uzyskać status certyfikowanego pomiaru, aplikacja weryfikuje środowisko sieciowe i stan komputera użytkownika przed i w trakcie pomiaru.
-
W jaki sposób mogę odłączyć wszystkie urządzenia od sieci? rozwiń element
W celu wykonania pomiaru certyfikowanego, użytkownik powinien zidentyfikować wszystkie urządzenia i odłączyć je od sieci, wypinając kabel sieciowy lub wyłączając dostęp do sieci Wi-Fi.
-
Czym jest karta sieciowa i jaki ma wpływ na pomiar? rozwiń element
Karta sieciowa jest elementem komputera, który łączy go z siecią internetową i zapewnia przesyłanie danych przez medium transmisyjne (kabel lub fale radiowe).
-
Co ma wpływ na obciążenie procesora i jak je ograniczyć? rozwiń element
Na obciążenie procesora mają wpływ przede wszystkim działające na komputerze aplikacje i procesy systemowe.
-
Kiedy obciążenie procesora spowoduje brak certyfikacji pomiaru? rozwiń element
Pomiar nie będzie certyfikowany jeżeli w momencie rozpoczęcia pomiaru obciążenie procesora będzie większe od 20% lub w trakcie pomiaru będzie większe od 85%.
-
Czy przed pomiarem muszę wyłączyć wszystkie programy i aplikacje uruchomione na komputerze? rozwiń element
Zalecamy wyłączenie innych programów i aplikacji w trakcie wykonywania pomiaru. Aplikacje oraz działające oprogramowanie mogą obciążać zasoby komputera takie jak procesor, pamięć RAM lub interfejs sieciowy i tym samym wpływać negatywnie na wynik pomiaru usługi. Duże wykorzystanie zasobów komputera zostanie wykryte przez aplikację pomiarową i spowoduje brak certyfikacji pomiaru.
-
Jak sprawdzić jakie inne aplikacje są uruchomione na komputerze? rozwiń element
W systemie Windows uruchomione aplikacje są widoczne na pasku zadań. Można skorzystać również z systemowego Menadżera zadań (dostępny w menu kontekstowym po kliknięciu na pasku zadań prawym klawiszem myszki).
-
Czy konieczna jest dezaktywacja programów antywirusowych na czas pomiaru? rozwiń element
Wykonanie pomiaru nie wymaga wyłączenia programu antywirusowego. Działający program antywirusowy może jednak obciążać procesor lub interfejs sieciowy komputera, zwłaszcza w trakcie aktualizacji lub aktywnego skanowania.
-
Na czym polega udostępnianie Internetu na urządzeniu końcowym? rozwiń element
Udostępnianie internetu na urządzeniu końcowym umożliwia współkorzystanie z łącza internetowego naszego komputera przez inne urządzenia, nieposiadające samodzielnego dostępu do internetu.
-
Co to jest tablica ARP? rozwiń element
Tablica ARP (ang. Address Resolution Protocol) jest elementem systemu operacyjnego komputera i jest wykorzystywana w komunikacji z innymi komputerami (również smartfonami, routerem) połączonymi w sieci lokalnej. Zawiera adresy IP komputerów skojarzone z ich adresami fizycznymi MAC.
-
Czy za pomocą aplikacji mogę zmierzyć usługi o przepływności powyżej 1 Gb/s? rozwiń element
Certyfikowany mechanizm jest przeznaczony do badania usług o przepływności do 1 Gb/s. Ruch związany z pomiarem usług o znacząco wyższych przepływnościach jest ograniczany systemowo.
-
Jakie wyniki obejmuje raport i jak go uzyskać? rozwiń element
Użytkownicy mają możliwość wygenerowania raportów obejmujących wyłącznie wyniki z pomiarów certyfikowanych z aplikacji stacjonarnej. Raport z certyfikowanych pomiarów można wygenerować, korzystając z odpowiedniej funkcji aplikacji stacjonarnej.
-
Kiedy mogę wygenerować raport? rozwiń element
Użytkownik może wygenerować raport gdy:
- wykonał co najmniej 6 pomiarów certyfikowanych w ciągu dnia (00:00- 23:59);
- w odstępie minimum 30 minut każdy;
- wykonał ww. pomiary w trakcie dwóch dni w odstępie nie większym niż 6 dni.
-
W jakim programie mogę otworzyć wygenerowany raport? rozwiń element
Raport może być otwarty przez każdy program obsługujący format PDF.
-
Mam raport - co dalej? rozwiń element
Konsument, który wykaże stałe lub regularnie powtarzające się istotne rozbieżności pomiędzy umową a faktycznie realizowaną usługą, może dochodzić roszczeń w ramach postępowania sądowego lub w ramach alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów (ADR).
-
Ile mam czasu na wygenerowanie raportu? rozwiń element
Raport można wygenerować przez 12 miesięcy od dnia wykonania pomiaru.
-
Jakie akty prawne regulują obowiązki dostawców usługi dostępu do internetu w zakresie jakości? rozwiń element
-
Czy w związku z korzystaniem z aplikacji przetwarzane są moje dane? rozwiń element
Tak. Administrator danych, którym jest V-SPEED sp. z o.o., w związku z działaniem aplikacji przetwarza dane odczytane z systemu operacyjnego przez aplikację na komputery, aplikacje mobilne oraz aplikację WEB, a także dane będące wynikami lub parametrami pomiarów. W systemie są przetwarzane m.in. informacje o: publicznym adresie IP użytkownika zarejestrowanego, który wykonał pomiar; prywatnym adresie IP użytkownika; porcie źródłowym TCP połączenia aplikacji z systemem; lokalizacji użytkownika oraz czasie rozpoczęcia i zakończenia pomiaru.
Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych na potrzeby narzędzia jest niezbędne do działania konta użytkownika i korzystania z funkcji z nim związanych. Udzielenie zgody jest wymagane na etapie rejestracji konta na stronie pro.speedtest.pl. W przypadku reklamacji usługi w oparciu o wyniki przedstawione w raporcie z pomiarów certyfikowanych, niezbędne jest udostępnienie raportu i danych w nim zawartych dostawcy usługi dostępu do internetu.
Regulamin korzystania z systemu PRO Speed Test oraz Polityka prywatności dostępne na stronie pro.speedtest.pl określają zasady przetwarzania danych.
-
Czy zgoda na udostępnienie danych operatorom telekomunikacyjnym w celach poprawy jakości usług jest obowiązkowa? rozwiń element
Użytkownik nie jest zobowiązany podczas rejestracji konta do wyrażenia zgody na takie udostępnienie. Regulamin korzystania z systemu PRO Speed Test oraz Polityka prywatności dostępne na stronie pro.speedtest.pl określają zasady udzielania zgody na udostępnienie danych operatorom telekomunikacyjnym w celach poprawy jakości usług i jej zakres.